Applebaumová získala mírovou cenu německých knihkupců. Vyzvala k dodávkám zbraní na Ukrajinu

Mírovou cenu německých knihkupců v neděli na závěr Frankfurtského knižního veletrhu dostala americko-polská novinářka a spisovatelka Anne Applebaumová, která se dlouhodobě zabývá moderními dějinami východní Evropy. Nová držitelka mírové ceny vyzvala k dodávkám zbraní Ukrajině a k pomoci této zemi napadené v roce 2022 Ruskem, informovala agentura DPA.

Frankfurt nad Mohanem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinářka a spisovatelka Anne Applebaumová

Novinářka a spisovatelka Anne Applebaumová | Zdroj: ČTK / imago stock&people / Andreas Arnold - Pool/dts Nachrichtenagentur

„Abychom Rusku zabránili v šíření autokratického politického systému, musíme Ukrajině pomoci zvítězit,“ řekla Applebaumová.

„Pokud máme možnost ukončit tento hrozný kult násilí v Rusku vojenským vítězstvím, stejně jako vojenské vítězství ukončilo kult násilí v Německu, pak bychom ji měli využít,“ dodala autorka knih a esejí, v nichž už dávno varovala před agresivní protizápadní politikou ruského prezidenta Vladimira Putina.

22:30

Anne Applebaumová: Antidemokratické svody existují na mnoha místech, nejde jen o střední Evropu

Číst článek

Podle Applebaumové „každý, kdo volá po pacifismu a chce postoupit Rusku nejen území, ale i lidi, principy a ideály, se z historie 20. století vůbec nepoučil“. Skutečným poučením z německých dějin podle ní není, že by Němci už nikdy neměli jít do války, nýbrž že mají „zvláštní odpovědnost postavit se za svobodu“.

Applebaumová se narodila 25. července 1964 ve Washingtonu v židovské rodině. Studovala na Yaleově univerzitě, v Londýně nebo v Oxfordu. Kariéru začínala jako zpravodajka britského týdeníku The Economist v roce 1988 v Polsku, odkud informovala o pádu komunismu. V Polsku s přestávkami žije dodnes a v roce 1992 se vdala za Radoslawa Sikorského, který je od loňského prosince polským ministrem zahraničí.

Kromě článků do novin píše i knihy, česky vyšly například Gulag, Železná opona nebo Soumrak demokracie. Za knihu Gulag získala i americkou Pulitzerovu cenu.

Mírovou cenu uděluje spolek německých knihkupců od roku 1950 osobnostem, které významně přispěly k uplatňování myšlenek míru v oblasti literatury, vědy a umění. V roce 1989 ji získal ještě jako disident i pozdější československý a český prezident Václav Havel. Loni se jejím nositelem stal indicko-britský spisovatel Salman Rushdie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme