Botanici rozluštili genom čaje. Mohlo by to pomoci zvyšovat jeho kvalitu a snižovat cenu
Jak to, že v sobě jediný čajový lístek může mít tolik rozličných chutí? To teď poodhalili botanici, kteří prolomili genetický kód čajovníku čínského, rostliny, ze které se získává nejstarší a nejoblíbenější povzbudivý nápoj na světě.
Tajemství chuti čaje je hlavně ve třech látkách, kofeinu, teinu a katechinu. Jejich obsah v rostlině zvané latinsky Camellia sinensis je výrazně vyšší než u ostatních čajovníkovitých rostlin, kterých je víc než 100.
Genom čaje zkoumal mezinárodní tým odborníků pod vedením botaniků z čínského Kchun-mingu. Výzkum jim trval přes pět let.
Čínský čaj pchu-er zraje jako víno, čím je starší, tím je dražší. Kilogram stojí i statisíce
Číst článek
Genom čajovníku čínského je totiž výrazně delší než u jiných rostlin. Například ve srovnání s kávovníkem je genom čajovníku čtyřikrát delší. Obsahuje tři miliardy párů bází. Navíc některé geny se v kódu opakují, nebo vypadají skoro stejně, což jejich rozpoznání komplikovalo.
Práce s genomem čaje tím ale vlastně teprve začíná. Mimo jiné bude potřeba vytvořit genetické mapy, které pomůžou zjistit ještě víc.
Objev by mohl pomoci k tomu, aby se dál zvyšovala kvalita a snižovala cena čaje. Pomůže ale hlavně tomu, aby se dál šlechtily určité žádané vlastnosti.
U různých čajových odrůd - základní jsou černý, zelený, bílý, žlutý, oolong a pu'er - bude možné sledovat, jak jsou jejich specifické chuti spojené s konkrétními genetickými značkami a ty se pak můžou dál rozvíjet nebo potlačovat, podle toho, co bude žádanější.