Kdo je příliš malý, nesmí studovat. Vietnamská škola nepřijme uchazeče nesplňující nové požadavky
Že by výška člověka hrála roli v šancích na úspěch? Podle Katedry managementu a podnikání (HSB) na Vietnamské národní univerzitě v Hanoji je souvislost mezi výškou a úspěchem natolik propojena, že lidem, kteří jsou údajně „příliš malí“, by nemělo být dovoleno studovat. Kdo ze studentů může už předem vzdát snahu se na školu dostat?
Instituce oznámila, že studentky musí být vysoké alespoň 1,58 metru a studenti alespoň 1,65 metru, aby mohli být letos přijati, napsal indický server The Economic Times.
Putin dorazil do Vietnamu. Na návštěvě země nejspíš uzavře smlouvu podobnou strategické dohodě s KLDR
Číst článek
Cílem školy je vychovávat budoucí vedoucí pracovníky a vynikající manažery pro veřejný i soukromý sektor. Nejde proto jen o technickou vhodnost, ale i o tu fyzickou, uvedla škola a dodala, že výška je rozhodujícím faktorem, zejména pokud jde o vůdčí schopnosti a sebevědomí.
Údaje poskytnuté vietnamským Národním ústavem pro výživu pro roky 2019-20 ale ukazují, že průměrná výška ve Vietnamu je 1,56 metru u žen a 1,68 metru u mužů. Každý, kdo je o několik centimetrů nad nebo pod průměrem, se odchyluje v rámci normy a podle statistického pravidla známého jako „směrodatná odchylka“ má „normální“ výšku.
Německý server Deutsche Welle (DW) použil údaje z východní Asie ke stanovení směrodatné odchylky, která u žen činí 5,74 cm a u mužů 6,73 cm. To znamená, že každá žena, která je 5,74 centimetru nad nebo pod průměrem, a každý muž, který je 6,73 centimetru nad nebo pod průměrem, jsou považování za průměrně vysoké. Tím pádem ale požadavek HSB na výšku diskriminuje značnou část vietnamské populace s průměrnou výškou.
Česko chce dostat do Vietnamu pivo, maso a mléčné výrobky. ‚Dravé a korupční prostřední,‘ hodnotí expert
Číst článek
Extrémní odchylky od průměrné výšky, tedy extrémně nízká nebo vysoká postava, mohou mít podle studií vliv na sebevědomí. Andrea Abele-Brehm, sociální psycholožka z University Erlangen-Norimberk v Německu, řekla DW, že existuje souvislost mezi výškou a sebevědomím, ale je poměrně malá a nejednoznačná. „Pokud HSB takové omezení zavádí, jedná se zjevně o diskriminaci, a proto by mělo být podle mého názoru zamítnuto,“ myslí si Abele-Brehm.
Nové výškové kritérium pro přijímací řízení vyvolalo bouřlivou debatu na sociálních sítích poté, co vietnamské internetové noviny Tuổi Trẻ poprvé informovaly o této změně. Ministerstvo školství 6. června nařídilo univerzitě, aby požadavky ke studiu přezkoumala, načež HSB svá kritéria pro přijetí upravila. Odstranila požadavek na výšku u tří ze čtyř bakalářských programů, které nabízí. Pravidlo se tak vztahuje pouze na jeden obor – Management a bezpečnost.