Jeden z nejstarších druhů piva ohrožují klimatické změny. Zkracuje se doba, kdy se může vyrábět

Studie zaměřená na teploty v Bruselu a belgickém regionu Pajottenland vyvolává obavy ohledně budoucnosti kyselého lambického piva, které se vyrábí pouze v této oblasti.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pivo (ilustrační foto)

Lambické pivo patří mezi tradiční belgické produkty. Ilustrační foto. | Zdroj: pixabay.com | CC0 1.0,©

Lambické pivo je fermentováno na vzduchu a při procesu je vystaveno takzvaným divokým kvasinkám a bakteriím přirozeně se vyskytujícím v ovzduší.

Jak připomíná britský The Guardian, klíčovou roli hraje teplota, které se v noci ideálně musí pohybovat od minus osmi do osmi stupňů Celsia. Přes den pak nesmí přesáhnout 25 stupňů.

Proč je české pivo pořád nejlepší na světě? Podle znalce z Belgie i díky chmelu ze Žatce

Číst článek

Sezona výroby tradičního piva je od října do dubna. Po vychlazení nápoj putuje do dřevěných sudů, kde je vystaven mikrobům, kteří se ve dřevu vyskytují. Při vyšší teplotě se však zvyšuje riziko výskytu jiných mikroorganismů, jež naopak kvalitu nápoje snižují.

Zkrácená sezona

Společný projekt vědců Marka a Asy Stonových a Adama Harbaugha (pracujích pro server lambic.info) a bruselského pivovaru Cantillon ukázal, že se zmíněné časové okno pro výrobu piva zkrátilo ze 165 dnů, po které se produkt vařil v 19. století, na po současných 140 dní – to vše kvůli zvyšujícím se teplotám.

Právě ty na podzim oddalují začátek sezony, na jaře ji pak zkracují.

Výsledky studie podle Guardianu vyvolávají obavy, že se období pro výrobu bude dále zkracovat a že se bude opakovat situace z roku 2015, kdy vysoké teploty pokazily fermentaci a musela být vylita celá várka lambického piva.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme