Chorvatsko je kulinářským zážitkem, ve kterém budete plavat a při nepozornosti se začnete i topit
Znám italské Amalfi a dobře znám i chorvatský Rovinj. Oboje mám moc ráda a před pár dny se mi obě lokace spojily v jeden celek. Dva obrazy v jednolitou vrstvu plnou teplého večera, zapadající slunce, barvy oblohy a moře měnící se z rudé, resp. tmavě tyrkysové v temně modrou bez rozdílu, co je nahoře a co je dole.
Krásná a úchvatná atmosféra nastupující noci, dokonalá večeře v restauraci na skále nad mořem, nabídka mořských plodů a dobře chlazených bílých vín, o kterých už nevím, z jaké země pochází, zda z Itálie či Chorvatska, ale které chutnají úplně stejně dobře.
Věřte, že za chutěmi a podmanivou atmosférou, službami a sluncem nemusíte až na Amalfi, to samé najdete i v nedaleké Istriji. I tady se lze najíst v přepychu dokonalých restauracích, ale i v dostatečné kvalitně normálních restauracích a bister pro turisty a místní.
My jsme Italové
Chorvatsko má u nás díky své vzdálenosti a kráse pobřeží a moře zajištěnou trvalou přízeň. Situaci se vylepšila i silniční dopravou po vlastní ose, kdy stačí překonat nástrahy našich silnic, které patří mezi nejhorší úseky jízdy autem na jih, a poté je to už většinou o moderním cestování odpovídající tomuto století.
Dagmar Heřtová
Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po recepty. Na webu Tastejourney píše o jídle, nových trendech a dělí se o gastronomické postřehy z cest.
Nabídka hotelů, apartmánů, soukromého ubytování i kempů a pronajatých jachet je dostatečně široká a rok co rok se zkvalitňuje.
Já dávám už léta přednost okolí města Rovinj. Autem jsem tam za osm až devět hodin. Užívám si divokých pláží i moderního koupání patřícího většinou k hotelům vyšší třídy. Jídlo je zde kvalitní a dovolím si přidat ještě jednu nedávnou zkušenost.
Požádala jsem na recepci consierge, ať mi poradí restauraci, která je vyhlášená a navštěvovaná místními. Kdo z nás tohle nedělá, že? Doporučená restaurace vypadala dobře, sedělo se venku, jídelníček v domácím jazyce a v angličtině, což je mi vždy sympatické a obsahově mě zarazilo, že nabídka jídel nebyla úplně chorvatská.
Zeptala jsem se číšníka, proč tu nemají jejich grilovanou klasiku pljeskavicu a čevabčiči. V obličeji se mu usadil dramatický výraz a pronesl, že my tady nejsme přímo Chorvaté, tady připravujeme jenom ryby, mořské plody a těstoviny, nejlépe s lanýži a podáváme víno z místních vinic. My tady vaříme jako Italové, protože tohle vlastně Itálie je!
Nechala jsem to být bez dalších dotazů. Dokonce jsem takovou odpověď už tady slyšela, a tak jsem nebyla ani překvapená. Částečně mají pravdu, starosta je Ital, malebnost a romantika okolí si také nezadá s již vzpomínaným Amalfi, jídelníček byl také podobný jako na Amalfi a lidé ve službách jsou fakt víc připoutáni k Itálii než k jižnějším částem země.
Mořské plody nejsou mořské potvory, ale lahodné dary, včetně krevet
Číst článek
Tvrzení číšníka navíc potvrzuje, že autem jste za chvilku na italské hranici a odsud za pár chvil v přístavu Terst, kde sídlí známá univerzita, přístav patřil za rakouské monarchie mezi hodně důležité a město bylo počátkem minulého století oblíbeno literáty z celé Evropy a já za všechny vzpomenu Franze Kafku a Maxe Broda.
To vše dodávám jenom jako tip na výlet, když se vám už z té dovolenkové romantiky začne stýskat po něčem jiném.
Zpátky ke gastronomii
Vzpomněla jsem, že mnou navštívená restaurace se hlásila k italské kuchyni. Takových je ve městě víc, ale nechybí ani jedinečná chorvatská jídla připravovaná na grilu, ať už ryba nebo mleté maso.
Jak je rozmanité a členité pobřeží Jaderského moře, tak je to i s chorvatskou gastronomií. Místy převládá kuchyně jihovýchodní Evropy, dalo by se říct, že je to přímo balkánská kuchyně.
Vnitrozemí je nejvíc ovlivněno maďarskou, tureckou a rakouskou kuchyní. Není se čemu divit. Rakouská monarchie měla i v této oblasti dlouhé prsty a hodně česneku, papriky a kořenění černým pepřem je pro tuto kuchyň historickým dědictvím.
Středomořská, pokud chceme tedy italská kuchyně, je k ochutnání především na pobřeží a patří k ní olivový olej, středomořské bylinky a koření. Namátkou vzpomenu citronovou kůru, šalvěj, rozmarýn, oregano, bobkový list, výrazná majoránka, skořice i hřebíček. Vše je nám důvěrně známo a umíme s těmito ingrediencemi vařit a vaříme s nimi s radostí.
Vnitrozemí i pobřeží jsou spojeny kvalitními sýry a mléčnými výrobky, rybami, výborným masem připravovaným regionálně na mnoho způsobů, čerstvou šťavnatou zeleninou a ovocem. Nevynechám ani pestrou nabídku chorvatských vín, piva a rakije.
To nejlepší pro vás
Teď se projdeme po gastronomické mapě regionů a vychutnáme si to nejlepší z nich. Začneme Istrijí, kde je vliv sousedů nejvíc patrný a mezi pochoutky zde patří malé tenké kousky těstoviny fuži, nejčastěji se podávající s lanýži či mořskými plody. Hned přejdu ke grilu a vzpomenu grilované jehněčí maso. Patří víceméně k Dalmácii, ovšem vzhledem k jeho kvalitě a chutím se připravuje skoro všude a patří mezi chorvatské lahůdky, na které se těší každý návštěvník.
U Dalmácie zůstanu a vzpomenu pašticádu, což je masová pochoutka z hovězího zadního (i z telecího) složitá přípravou a obemknutá záhadou zaručených receptů, asi jako naše svíčková. Podává se s těstovinami a může se ochutit sušenými švestkami. Zdůrazňuji, že bez jejího ochutnání z Chorvatska neodjíždějte.
Z oblasti Zábřehu pochází zagorski štrukli, což je velmi populární jídlo už po celém Chorvatsku. Jedná se o závin z těsta původně naplněný čerstvým kravským sýrem a upečeným v troubě. Ani v tomto případě nezaváhejte a ochutnejte.
Známé jsou zelné závitky s mletým masem, mají rozmanitý původ a stejně tak i recepty.
Maďarskem zavání pastýřský a zvěřinový guláš připravovaný povětšinou v kotlíku na přímém ohni.
Nemohu vynechat grilovanou chobotnici. Dostanete jí skoro v každé restauraci, stejně jako chobotnicový studený salát, ale buďte nároční a nenechte si servírovat chobotnici, která není čerstvá. I v Chorvatsku platí a vzhledem k rybím pochoutkám a mořským plodům zvlášť, jakmile pojmete podezření o kvalitě jídla, vždy ho vracejte. Doma v našich restauracích neuděláte nic jiného.
Trochu přivandrovalcem je černé rizoto, ale usadilo se ve většině nabídek restaurací, a pokud je z čerstvých slávek, krevet, sépií a chobotnice, doporučuji k ochutnání.
Chorvatskou národní polévkou je brodet, rybí polévka, vývar, ze smíšených čerstvých mořských ryb. Ze sladkovodních ryb se připravuje rybí guláš a ve Slavonii se podává i na Vánoce.
Co možná zní banálně, ale vždy je první zastávkou našeho prstu putujícího po obsahu jídelníčku, je grilovaná ryba a jsem si jista, že ji nemusím ani představovat.
Z osmanské éry pochází kebab, kousky mletého hovězího, jehněčího a vepřového masa podávaného s ajvarem.
Gastronomie bez konce
Chorvatsko má díky okolním vlivům, bouřlivé historii a přímořské poloze nesmírně bohatou gastronomii. Na závěr mohu ještě vzpomenout vynikající pršut, hustou fazolovou polévku maneštru z Istrije a vlastně jsem se ani zase tak daleko nedostala a tím chci říct, že Chorvatsko není jenom super opalování, plavání a teplé večery, ale gastronomický zážitek zapitý vynikajícími místními víny a dobrým pivem.
Nabídka gastronomie osloví každého, stejně jako divoké pláže, moře, lidé, památky, výlety, hospody či moderní restaurace a bary.
V gastro orientaci v Rovinji vám ráda doporučím pár zaručených tipů: místní taverna Konoba Jure je sice trochu vzdálená od centra města, ale jde o velmi autentickou restauraci s rybami a mořskými plody, jak jsem již naznačila, balkánská jídla tady nečekejte, je to jen a jen o istrijské kuchyni. Ceny jsou mírné a chodí sem převážně místní.
Neprohloupíte, když zavítáte na přímořskou promenádu ve městě, ačkoliv vypadá turisticky, jde o opravdové istrijské pochoutky, které se zde servírují každý den a stačí si jen vybrat, kde se budete cítit nejlépe, já doporučuji hned na začátku přístavní promenády Grill Peter.
Velkým zážitkem v centru města jsou restaurace Giannino a zejména La Puntulina, které patří pod jednoho majitele a všechny jsou opravdu skvělé. Rezervace je tady nezbytná, a to už o něčem vypovídá. Budete uchváceni scenérií i skvělým jídlem a milým servisem.
Zmrzlináren je v Rovinji nepřeberně, prostě italská vášeň pro zmrzlinu je zde patrná na každém kroku, já nedám dopustit na Caffe bar b 052. Paní majitelka je nesmírně vynalézavá a například taková limetková zmrzka s červeným pepřem je zážitkem.
Užijte si léto v Chorvatsku, zvláště pak v istrijském Rovinji.