Skončila mše za Karla Schwarzenberga. Vzpomínání pokračuje koncertem v pražské Lucerně

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem proběhlo v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Katolický obřad doprovázely státní pocty. Schwarzenbergovi příznivci pak pokračovali se vzpomínáním v Lucerně. „Odchází velká osobnost našich moderních dějin. Je jednou z posledních velkých teček za důležitou epochou, kdy nesvobodu, útisk a nespravedlnost vystřídala nová naděje,“ řekl v proslovu prezident Petr Pavel.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 18:35 9. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner. V úvodu zazněla část Mozartova Requiem a po minutě ticha následovaly modlitby, žalmy nebo duchovní písně a proslovy. Vystoupil synovec Ferdinand Schwarzenberg.

Slova se po úryvku z evangelia sv. Matouše ujal farář Akademické farnosti Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík. Schwarzenberga označil za „vychovatele“ soudobé české společnosti.

„Myslím, že by Karel Schwarzenberg měl vzejít do naší historické paměti jako vychovatel soudobé české společnosti. Vychovatel šlechetnosti,“ řekl farář Tomáš Halík | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ukázal nám ryzí vlastenectví bez jakékoli páchnoucí příměsi nacionalismu, jedovatého národního sobectví a omezenost. Ukázal, jaký je rozdíl mezi hrdým češstvím a zatuchlým čecháčkovstvím,“ řekl Halík.

Přímluvné modlitby přednesli Miroslav Kalousek, spoluzakladatel politické strany TOP 09 a Terezie Radoměřská, dáma Maltézského řádu a starostka Prahy 1. Během přímluv se vzpomenulo na lidi, kteří byli nuceni opustit své domovy i na oběti války na Ukrajině. Zmínila se také ochrana přírody, církev nebo zachování demokratických hodnot.

Přímluvné modlitby přednesli Miroslav Kalousek a Terezie Radoměřská | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Mši spolusloužil i kardinál Dominik Duka nebo pražský biskup Václav Malý. Smuteční řeč pronesl i prezident Petr Pavel.

„Odejde-li dobrý člověk, zůstane po něm vždy prázdno. Prázdnota, kterou za sebou zanechává Karel Schwarzenberg, je bolestná a veliká,“ uvedl prezident. „Jeho odkazem je důraz na lidskost, laskavost a vůli k pochopení člověka,“ podotkl.

Prezident Pavel dále vzpomínal: „Karel Schwarzenberg miloval svoji vlast. Službu České republice vnímal jako nikým a ničím nezpochybnitelnou povinnost, jako službu, ke které byl vychován, a kterou přijal přes množství jiných příležitostí, které v životě měl.“

Odešel člověk, který miloval život a svoji zem, řekl v projevu prezident Petr Pavel | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Kromě Mozartova Requiem zazněla na přání Karla Schwarzenberga i státní hymna, která zazněla i se slovenskou částí, a v samotném závěru pak píseň Narodil se Kristus Pán. Jedním z jeho přání mělo totiž být, aby se lidé radovali a veselili, než se ze mše rozejdou.

Poslední rozloučení sledovaly na Hradčanském náměstí stovky lidí. Na velkoplošnou obrazovku byl promítán přímý přenos z Katedrály sv. Víta.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Osobnosti se loučí

Mezi pozvanými byli nejen diplomaté, ale také zástupci čelních evropských rodů. Měl přijet třeba Ferdinand Zvonimir Habsburský jako oficiální zástupce rodu Habsburků, ale i čeští šlechtici – například František Kinský, Jaroslav Lobkowicz se synem či senátor Tomáš Czernin.

6:19

Historik: Schwarzenberg dokázal, že se i Češi začali dívat na aristokracii s větší shovívavostí

Číst článek

Mezi hosty byla také řada vrcholných politiků jak z Česka, tak ze zahraničí. Ze Slovenska například přijela prezidentka Zuzana Čaputová. Dorazili i Schwarzenbergovi nejbližší spolupracovníci nebo dlouholetí přátelé, například Dana Bašová z ministerstva zahraničí, kde jí Karel Schwarzenberg po dvě období šéfoval.

Na Malou Stranu se během tří dnů přišlo k rakvi s exministrem zahraničí rozloučit přes 11 000 lidí. Lidé tam mohli v kostele nechat vzkaz v kondolenční knize nebo na přání zesnulého přispět na obranu Ukrajiny napadené Ruskem či na charitativní činnost maltézského řádu, jehož byl Schwarzenberg členem.

Průběh piety

Ceremoniál trval dvě hodiny a celý ho mohli lidé sledovat na Hradčanském náměstí na velkoplošné obrazovce. Vysílala ho také Česká televize.

Hradní stráž pak naložila rakev do pohřebního vozu, který vyjel za zvonění zvonu Zikmund z Pražského hradu na Hradčanské náměstí, kde přibrzdí u Schwarzenberského paláce a pak ještě u ministerstva zahraničních věcí na Pohořelci.

‚Když se kecají blbosti, tak spím.‘ Připomeňte si známé výroky Karla Schwarzenberga

Číst článek

Po rozloučení s členem předního evropského šlechtického roku, který zemřel 12. listopadu, budou Schwarzenbergovy ostatky převezeny a uloženy do rodinné hrobky u zámku Orlík.

Schwarzenberg byl ve Vídni, kde sídlí jeho rodina, poslední dny před úmrtím hospitalizován kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. Předtím byl v nemocnici v Praze. Jeho památku od listopadu uctili lidé v sérii mší v místech spjatých s jeho životem, další se ještě uskuteční.

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána se bude konat zádušní mše 16. prosince. Povede ji vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn.

Další mše se budou konat příští rok 9. ledna v rakouském Murau, 11. ledna v německém městě Schwarzenberg, 16. ledna v Sedlci u Kutné Hory, 17. ledna v Orlíku nad Vltavou a 18. ledna v Českém Krumlově.

Odpoledne se Schwarzenbergovi přátelé a příznivci sešli v pražském paláci Lucerně, kde se na oslavu jeho života koná akce Karel žije dál. Happening zahrnuje vystoupení kapel, vzpomínky jeho spolupracovníků, výstavu či filmové projekce.

ČTK, ivv, har, aur, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme