Kvůli Babišově střetu přijdou školy o dotace. Analýza kraji vymáhání peněz po Agrofertu nedoporučila
Peníze za traktory, které nechce středočeským školám zadotovat kvůli střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) ministerstvo pro místní rozvoj, nemá smysl vymáhat po Agrofertu. Takový je závěr analýzy, kterou si zadalo vedení Středočeského kraje. Právní řešení má podle ní „velmi nízkou pravděpodobnost úspěchu“. Radní budou také řešit, zda po střední škole v Nymburku a svém školním statku chtít předfinancované dotace zpět, nebo vezmou škodu na sebe.
„Mezi hlavní důvody patří nedostatek zavinění na straně dodavatelů, kteří dle předložených a dostupných podkladů v rámci nabídek nikde výslovně neuvedli, že nejsou ve střetu zájmů.“
Kvůli Babišovu střetu zájmů přijdou školy, kraje a obce o dotace na traktory i auta pro dobrovolné hasiče
Číst článek
Tak vysvětlil mluvčí kraje David Šíma, proč nebudou ani úředníci, ani vedení škol a statku usilovat o to, aby jim peníze za nakoupenou techniku vrátily společnosti z Agrofertu.
Připomeňme, že ministerstvo pro místní rozvoj na počátku letošního roku rozhodlo, že zhruba desítku projektů většinou odborných zemědělských škol, ale i obcí a krajů v dotačních řízeních neproplatí. A to kvůli porušení zákona o střetu zájmů u veřejných zakázek. Server iROZHLAS.cz o tom informoval ZDE.
Všichni žadatelé o peníze totiž podle resortu vedeném Ivanem Bartošem (Piráti) udělali stejnou chybu. Jako dodavatele si vybrali dceřiné společnosti Agrofertu a to v době, kdy byl Babiš ve vládě a tudíž ve střetu zájmů.
Technika pro výuku
Ve Středočeském kraji jde o pět projektů čtveřice příspěvkových organizací. Vyšší odborná škola a Střední odborná škola ve středočeské Březnici pořídila traktor s čelním nakladačem a další zemědělské stroje za více než 1,8 milionu korun. Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola v Benešově zase nakoupila za 1,5 milionu hloubkový nakladač a návěs.
„Žadatelé jsou v této věci spíše oběťmi, jelikož je zástupci tehdejší vlády ujišťovali, že střet zájmů neexistuje. Navíc společnosti z koncernu Agrofert nepravdivě uváděly, že Andrej Babiš není jejich skutečným majitelem.“
Ivan Bartoš (ministr pro místní rozvoj)
Školní statek Středočeského kraje pak ve dvou projektech vysoutěžil dva traktory, dohromady za téměř deset milionů korun. Střední odborná škola a učiliště v Nymburku nakoupila techniku za zhruba pět milionů korun.
Všechny organizace měly původně čerpat peníze z evropských fondů. Všechny ale o tu část dotace, která měla pokrýt nákupy u zemědělských podniků z Agrofertu, s největší pravděpodobností přijdou.
Snaha o zvrat
Škola v Březnici měla jako jediná ze středočeských organizací dotaci už proplacenou a projekt byl tzv. v udržitelnosti. Ta se nyní pokouší rozhodnutí ministerstva, na jehož základě by měla peníze posílat zpět, zvrátit.
‚Záležitost je složitá.‘ Tři roky čekal kraj na verdikt, že kvůli Babišově střetu nedostane dotaci na traktor
Číst článek
„Příspěvková organizace písemně vyjádřila nesouhlas s jeho obsahem a podala proti němu námitky,“ vysvětlil mluvčí kraje Šíma. Jak s nimi úředníci resortu naložili, zatím není jasné. Námitky podle něj podala i škola v Benešově. Té ministerstvo neproplatilo zhruba 700 tisíc. I tady se ale na výsledek čeká.
U nymburské školy a školního statku je situace ještě o něco složitější. Projekty tam totiž předfinancoval sám kraj, peníze by tak nyní teoreticky měly chybět v jeho rozpočtu.
„Zda bude kraj chtít po příspěvkových organizacích vrátit předfinancování v rámci finančního vypořádání, bude záležet na rozhodnutí Rady Středočeského kraje,“ popsal další postup Šíma.
Analýzy
Když Středočeský kraj, který vede hejtmanka Petra Pecková (STAN), zadával zmíněnou analýzu, doufal, že by situaci mohly vyřešit soudy.
Důsledky Babišova střetu. Bartošův resort neproplatí eurodotace přes 40 milionů školám, statku i kraji
Číst článek
„Jsem opravdu rozezlena, protože v některých případech firmy do soutěže předložily čestná prohlášení o střetu zájmů, tedy spíše o jejich ‚nestřetu‘ zájmů. Traktory a další technika jsou naprosto nezbytné pro fungování školních statků, kde jsou desítky krav, hektary polností a vše slouží pro výuku žáků,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Pecková letos v lednu.
Jenže rozbor nakonec ukázal, že právní cesta pro kraj nemá význam. „Z právní analýzy vyplynulo, že Středočeský kraj nemůže zvažovat v těchto případech vlastní právní řešení, jelikož kraj nebyl příjemcem dotace,“ uvedl mluvčí.
Aktuálně je také nepravděpodobné, že by se obraceli na soud jednotliví příjemci dotací. „Uplatnění škody po dodavatelích plnění (společnostech Agrofertu, pozn. red.) není však současně doporučeno ani v jednom z posuzovaných případů, a to pro velmi nízkou pravděpodobnost úspěchu,“ popsal závěry Šíma.
Dodavatelé totiž, jak už bylo uvedeno výše, podle všeho nikde výslovně neuvedli, že nejsou ve střetu zájmů. A dalším důvodem je „odpovědnost zadavatele za zákonnost zadávacího řízení“.
Podle pravidel
Obdobnou situaci jako Středočeských kraj teď řeší třeba obce Chotoviny a městys Bohdalov, které mají přijít o dotace na hasičské vozy pro dobrovolné hasiče, Střední zemědělská škola v Písku, která nakoupila kolový traktor a jednorázové rozmetadlo, nebo Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
Článek pokračuje pod tabulkou.
Šéf ministerstva pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), které se pro tento krok rozhodlo, vidí chybu na straně bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.
„Agrofert nemůže být zvýhodněn na úkor jiných podnikatelů, kteří dodržují předpisy. Babiše jsem mnohokrát varoval, že musí vyřešit svůj střet zájmů a nemůže si brát občany jako své rukojmí,“ uvedl už v lednu pro iROZHLAS.cz.
Sám Babiš ale od počátku střet zájmů odmítal. Stejně tak vedení Agrofertu má jiný názor. „Zmiňované veřejné zakázky proběhly z naší strany v souladu se zákonem a jsme přesvědčeni, že jsme vůči žádnému z odběratelů nebyli ve střetu zájmů,“ uvedl už v polovině ledna mluvčí koncernu Pavel Heřmanský.