Z Airbnb se stal velký byznys, někteří pronajímatelé zvažují kvůli velké konkurenci odchod

Krátkodobé pronájmy přes Airbnb a další digitální platformy už nebudou tolik vynášet. Píše to týdeník Ekonom. Sdílené ubytování přes Airbnb využijí v Česku každý rok stovky tisíc lidí. Z původní myšlenky propojování turistů s místními se ale stal miliardový byznys.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loni se přes digitální platformy ubytovalo víc než 710 tisíc lidí.

Loni se přes digitální platformy ubytovalo víc než 710 tisíc lidí. | Foto: Brian Babb | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Zisky z ubytování turistů přes Airbnb se ovšem snižují i z dalšího důvodu. I když se loni přes digitální platformy ubytovalo víc než 710 tisíc lidí, nabídka lůžek a pokojů roste rychleji než počet zahraničních návštěvníků.

Ukázka z mobilní verze aplikace Airbnb. | Foto: Reprofoto Airbnb | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

To tlačí ceny pronájmů dolů. Někteří pronajímatelé tak zvažují, že z Airbnb odejdou a nemovitosti začnou pronajímat dlouhodobě.

Současná legislativa umožňuje jednomu hostiteli nabízet k pronájmu klidně i tisíc bytů. Smazal se tak rozdíl mezi podnikateli a lidmi, kteří přes digitální platformy pronajímají třeba jen pokoj.

Týdeník Ekonom varuje, že se pronajímatelé často pohybují v takzvané šedé zóně ekonomiky. To má vyřešit regulace, kterou chystá vláda. Jejím cílem je hlavně lepší výběr daní a dalších poplatků.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme