Česko dál trápí sucho. Zatímco v horních vrstvách půdy prakticky není, hlouběji zůstává situace vážná

Nejhorší zemědělské sucho první poloviny roku má Česko patrně za sebou. V komentáři k aktuální mapě sucha to uvedli tvůrci portálu InterSucho. Tři nejhorší stupně sucha ze šesti zůstaly v neděli ráno pouze na šesti procentech území republiky díky intenzivním dešťům. Při podrobnějším pohledu je však situace extrémně odlišná ve vrstvě půdy do 40 centimetrů a v hlubší vrstvě od jednoho metru.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto)

V horní vrstvě půdy sucho v Česku prakticky není, hlouběji zůstává situace velmi vážná (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zatímco v horní vrstvě sucho v Česku prakticky není, hlouběji zůstává situace velmi vážná, vyplývá z dat, která v pondělí vědci na portálu intersucho.cz zveřejnili.

2:58

Rok od slíbených 50 miliard na boj proti suchu: dvě třetiny financí čerpáme z evropských programů

Číst článek

Především na Moravě napršelo v sobotu na většině území mezi 20 a 30 milimetry srážek, uvedl na twitteru poskytovatel meteorologických služeb Amper Meteo. V Čechách byly úhrny většinou mezi deseti a 20 milimetry. Takové úhrny dokázaly velmi dobře dosytit horní vrstvu půdy, hlouběji už se voda nedostala a situace zůstává téměř neměnná.

Podle tvůrců InterSucha je tak současná situace unikátní. „S napětím jsme čekali, zda se voda z víkendových dešťů dostane hlouběji, ale vyschlá půda a žíznivá vegetace toho moc nepropustily,“ uvedli v komentáři na twitteru.

Unikátní situace! Vrstva půdy do 40 cm půdy je vláhově na celém území v obvyklém stavu (vlevo),v hlubší vrstvě 40-100 cm je vody velmi málo (vpravo). S napětím jsme čekali, zda se voda z víkendových dešťů dostane hlouběji,ale vyschlá půda a žíznivá vegetace toho moc nepropustily.

13:57 – 25. 05. 2020

50 155

Velké sucho v hlubší vrstvě tak nadále zůstává v Jeseníkách, na pomezí Pardubického, Jihomoravského a Olomouckého kraje, na Třeboňsku a Českobudějovicku, Karlovarském kraji a v západní části Libereckého kraje. Míru sucha vědci určují při porovnání aktuální nasycenosti půdy a průměrné nasycenosti v letech 1961 až 2010.

Podmínky výrazného až extrémního sucha. V Česku je neobvykle nízká vlhkost půdy, ukazují satelitní data

Číst článek

Podle předpovědí na nejbližších deset dnů by měla být situace se suchem podobná té současné. Občasné přeháňky a deště a denní teploty mezi 15 a 20 stupni situaci nijak výrazněji nezlepší ani nezhorší.

Loňský chladný a deštivý květen dokázal z velké míry zachránit úrodu po suchém dubnu. Letos je květen o něco teplejší a srážkově chudší než loni, deště navíc přišly později, proto zemědělci očekávají vyšší ztráty. V šesti okresech dokonce očekávají úrodu nižší o více než 40 procent kvůli suchu. Zasažené jsou víceméně všechny plodiny včetně vinné révy, problém mají zemědělci s krmením pro zvířata.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme