Mayová ustála hlasování o nedůvěře. Lídry stran vyzvala k dalším debatám o brexitu

Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Britská vláda premiérky Theresy Mayové ve středu podle očekávání ustála hlasování o vyslovení nedůvěry. Pro návrh v Dolní sněmovně hlasovalo 306 poslanců. Vládu Mayové naopak podpořilo 325 zákonodárců. K vyslovení nedůvěry přitom bylo potřeba 318 hlasů. Hlasování následovalo po úterní debatě o brexitové dohodě, kterou se premiérce ve sněmovně nepodařilo prosadit.

Sledovali jsme online Londýn/Brusel (Aktualizováno: 20:18 16. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dění v Londýně

  • Při úterním hlasování o brexitové dohodě se proti premiérce
    obrátila víc než třetina poslanců její strany i její koaliční partner ze
    Severního Irska. Dohodu podpořilo 202 zákonodárců, proti bylo 432.
  • Ve středu proběhlo hlasování o nedůvěře vládě, to premiérka a její vláda ustála. Kabinet podpořilo 325 poslanců.
  • Úterní fiasko britské vlády v parlamentu řešili také europoslanci ve Štrasburku.
  • Co s brexitem? Premiérka Mayová by měla do pondělí předložit „plán B“, o kterém chce do té doby vyjednávat se všemi stranami.

Online reportáž

  • VZKAZ Z BRUSELU. Vyjednaná dohoda o vystoupení je nejlepším a jediným možným kompromisem v rámci mantinelů vytyčených britskou vládou, zdůraznil hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier. Přináší právní jistotu tam, kde brexit vytváří nejistotu, dodal.

  • STŘEDEČNÍ TISK. Jak ve středu ráno vypadaly titulní stránky britských novin? Psaly například o „boji o život“ premiérky Theresy Mayové nebo situaci popisovaly jako konec nadějí. 

  • HLASY PRO MAYOVOU. Poslanci stále jednají a debatují o dalším směřování země v souvislosti s brexitem. Někteří z nich mezitím prozrazují, jak budou hlasovat v následující volbě. Například nezávislá poslankyně Sylvia Hermonová uvedla, že premiérku podpoří, podobně se vyjádřil i nezávislý poslanec John Woodcock.

  • HLASOVÁNÍ. Poslanci budou podle Reuters hlasovat o vyslovení nedůvěry kabinetu premiérky Theresy Mayové v 19 hodin místního času (ve 20 hodin SEČ).

  • FARAGE. Podle bývalého lídra UKIP Nigela Farage by v případě druhého referenda hlasovalo pro odchod z EU ještě více lidí, než tomu bylo před dvěma lety. „Britové jsou velmi poklidní lidé, ale říkám vám – pokud jsou zatlačeni do kouta, začnou řvát jako lev. Pokud bude druhé referendum, budeme vzdorovat ještě víc a vyhrajeme ještě jasnější většinou,“ citovala Farage Reuters.

  • ZE SNĚMOVNY. „Někdy mám pocit, že budou vinu shazovat i na svit slunce, měsíční záření, dobré časy a boogie.“ Liberální demokrat Ed Davey se ve sněmovně pustil do vlády, která podle něj pouze obviňuje všechny ostatní a nesnaží se najít cestu k výhodnému brexitu.

  • PREMIÉRKA NA CESTĚ. Před 20. hodinou do parlamentu znovu dorazila premiérka Theresa Mayová. Do hlasování o důvěře zbývají jen minuty.


    Foto: Reuters

  • DALŠÍ ŠANCE? V závěru debaty se do premiérky opřel labourista Tom Watson. Jeho řeč se ve sněmovně setkala s bouřlivými reakcemi. Otázkou podle něj je, zda dát premiérce „další šanci vrátit se do Bruselu, další šanci ponížit Velkou Británii a další šanci ztrácet cenný čas.“ Zároveň uvedl , že je země „víc rozdělená a ustrašená z budoucnosti, než kdy dříve.“ 

  • ODKLAD?

  • Důležité

    DEBATA SKONČILA. POSLANCI NYNÍ BUDOU HLASOVAT O VYSLOVENÍ NEDŮVĚRY VLÁDĚ THERESY MAYOVÉ. Podle Reuters bude výsledek znám do 15 minut. 

  • VÝSLEDEK. Premiérka Theresa Mayová hlasování o nedůvěře ustála. Její vláda pokračuje a čeká jí další vyjednávání o brexitu.

  • VÝSLEDKY. Vládu kromě konzervativců podpořila také severoirská Demokratická unionistická strana (DUP). Předsedkyně Arlene Fosterová po setkání s Mayovou předem potvrdila, že její strana vládu v hlasování podpoří. V kritické době pro Británii je to podle ní v národním zájmu.

  • MAYOVÁ PO HLASOVÁNÍ. Premiérka po hlasování vyzvala lídry stran k dalším debatám o brexitu. Začít chce ještě dnes večer.

  • REAKCE. „Není nic takového, jako dobrý brexit,“ řekl po hlasování lídr Skotská národní strany (SNP) Ian Blackford televizní stanici Sky News. Dodal, že doufá v další jednání o brexitu přímo s Mayovou.

  • REAKCE. Britská ministryně Amber Ruddová po středečním hlasování naznačila, že jsou na místě úvahy o prodloužení lhůty pro brexit. Informovala o tom agentura Reuters. S reakcí přišel i labourista Tom Watson. Podle něj premiérka selhala a není schopná zemi z EU úspěšné vyvést.

  • CO BUDE DÁL? Theresa Mayová ve středu zopakovala, že hodlá dostát výsledkům referenda o brexitu. „Znamená to ukončit volný pohyb osob a zajistit férovější podmínky pro naše farmáře a rybáře. Znamená to otevřít nové obchodní možnosti a zároveň udržet dobré vztahy s našimi sousedy,“ řekla.

    • Do pondělí proto premiérka bude vyjednávat se všemi stranami o tom, jak neschválenou dohodu o Brexitu pozměnit. Teprve potom se obrátí na partnery z Evropské unie.
  • REAKCE. Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn odmítl vyjednávání s premiérkou. A to do té doby, než Mayová zcela zavrhne variantu takzvaného tvrdého brexitu, tedy odchodu z EU bez dohody.

  • SHRNUTÍ.

    • Vláda Theresy Mayové ve středu přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry, které se konalo po úterním odmítnutí brexitové dohody.
    • Mayová po hlasování řekla, že vláda bude nadále pracovat na uskutečnění brexitu a vybídla stranické předáky k zahájení rozhovorů.
    • Šéf labouristů Jeremy Corbyn ale bude jednat, jen pokud Mayová smete ze stolu možnost brexitu bez dohody. Stejnou podmínku klade i zástupce Liberálních demokratů Edward Davey. Nabídku přijal předseda poslanecké frakce Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford.
    • Země má z EU odejít 29. března.
  • Vážené čtenářky a vážení čtenáři, pro tuto chvíli online reportáž končí. Dalšímu vývoji ve Velké Británii se budeme nadále věnovat v rámci běžné agendy. Děkujeme za pozornost.

Načíst další

Na počátku středečních vládních interpelací se Mayová střetla především s lídrem opozice Jeremym Corbynem. Ten ve svém proslovu požádal o opravu záznamu z úterního jednání, kdy řekl, že odmítnutí brexitové dohody je největší porážkou vlády v parlamentu od 20. let minulého století.

Ve skutečnosti to podle něj byla „největší porážka v historii naší demokracie“. Každý jiný premiér by podle Corbyna po výsledku úterního hlasování podal demisi.

Corbynův slovní útok na premiérku se však z velké části netýkal brexitu, nýbrž chudoby v Británii, která se podle něj za konzervativních vlád zvýšila. Premiérka to odmítla.

Tomáš Sedláček: Důvody hlasování o smlouvě o brexitu? Jednodušeji než ‚ano‘ se říká ‚ne‘

Číst článek

Jako Titanic

„Včerejší porážka byla historická a byla vaším Titanicem,“ řekl ve středu na adresu premiérky labouristický poslanec Peter Kyle. „Všechno se změnilo, Mayová musí také,“ dodal s tím, že pokud nedá premiérka možnost lidem vyjádřit se k pobrexitové dohodě, nezbude z jejího slibu „posílit obyvatele“ nic.

Premiérka řekla, že lidé už rozhodli v referendu roce 2016 a že parlament a vláda mají povinnost takovou vůli splnit.

Co bude dál?

Vláda Theresy Mayové ve středu hlasování o vyslovení nedůvěry přečkala. Pro vyslovení nedůvěry vládě v Dolní sněmovně hlasovalo 306 poslanců. Vládu naopak podpořilo 325 zákonodárců. K vyslovení nedůvěry bylo přitom potřeba 318 hlasů.

Mayová po hlasování řekla, že vláda bude dál pracovat na uskutečnění brexitu a vybídla stranické předáky k zahájení rozhovorů. Šéf labouristů Jeremy Corbyn ale bude jednat, jen pokud Mayová smete ze stolu možnost brexitu bez dohody. Stejnou podmínku klade i zástupce Liberálních demokratů Edward Davey. Nabídku přijal předseda poslanecké frakce Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford.

Země má z EU odejít 29. března.

haf, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme