Mayová ustála hlasování o nedůvěře. Lídry stran vyzvala k dalším debatám o brexitu
Britská vláda premiérky Theresy Mayové ve středu podle očekávání ustála hlasování o vyslovení nedůvěry. Pro návrh v Dolní sněmovně hlasovalo 306 poslanců. Vládu Mayové naopak podpořilo 325 zákonodárců. K vyslovení nedůvěry přitom bylo potřeba 318 hlasů. Hlasování následovalo po úterní debatě o brexitové dohodě, kterou se premiérce ve sněmovně nepodařilo prosadit.
Dění v Londýně
- Při úterním hlasování o brexitové dohodě se proti premiérce
obrátila víc než třetina poslanců její strany i její koaliční partner ze
Severního Irska. Dohodu podpořilo 202 zákonodárců, proti bylo 432. - Ve středu proběhlo hlasování o nedůvěře vládě, to premiérka a její vláda ustála. Kabinet podpořilo 325 poslanců.
- Úterní fiasko britské vlády v parlamentu řešili také europoslanci ve Štrasburku.
- Co s brexitem? Premiérka Mayová by měla do pondělí předložit „plán B“, o kterém chce do té doby vyjednávat se všemi stranami.
Online reportáž
VZKAZ Z BRUSELU. Vyjednaná dohoda o vystoupení je nejlepším a jediným možným kompromisem v rámci mantinelů vytyčených britskou vládou, zdůraznil hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier. Přináší právní jistotu tam, kde brexit vytváří nejistotu, dodal.
STŘEDEČNÍ TISK. Jak ve středu ráno vypadaly titulní stránky britských novin? Psaly například o „boji o život“ premiérky Theresy Mayové nebo situaci popisovaly jako konec nadějí.
HLASY PRO MAYOVOU. Poslanci stále jednají a debatují o dalším směřování země v souvislosti s brexitem. Někteří z nich mezitím prozrazují, jak budou hlasovat v následující volbě. Například nezávislá poslankyně Sylvia Hermonová uvedla, že premiérku podpoří, podobně se vyjádřil i nezávislý poslanec John Woodcock.
HLASOVÁNÍ. Poslanci budou podle Reuters hlasovat o vyslovení nedůvěry kabinetu premiérky Theresy Mayové v 19 hodin místního času (ve 20 hodin SEČ).
FARAGE. Podle bývalého lídra UKIP Nigela Farage by v případě druhého referenda hlasovalo pro odchod z EU ještě více lidí, než tomu bylo před dvěma lety. „Britové jsou velmi poklidní lidé, ale říkám vám – pokud jsou zatlačeni do kouta, začnou řvát jako lev. Pokud bude druhé referendum, budeme vzdorovat ještě víc a vyhrajeme ještě jasnější většinou,“ citovala Farage Reuters.
ZE SNĚMOVNY. „Někdy mám pocit, že budou vinu shazovat i na svit slunce, měsíční záření, dobré časy a boogie.“ Liberální demokrat Ed Davey se ve sněmovně pustil do vlády, která podle něj pouze obviňuje všechny ostatní a nesnaží se najít cestu k výhodnému brexitu.
PREMIÉRKA NA CESTĚ. Před 20. hodinou do parlamentu znovu dorazila premiérka Theresa Mayová. Do hlasování o důvěře zbývají jen minuty.
Foto: ReutersDALŠÍ ŠANCE? V závěru debaty se do premiérky opřel labourista Tom Watson. Jeho řeč se ve sněmovně setkala s bouřlivými reakcemi. Otázkou podle něj je, zda dát premiérce „další šanci vrátit se do Bruselu, další šanci ponížit Velkou Británii a další šanci ztrácet cenný čas.“ Zároveň uvedl , že je země „víc rozdělená a ustrašená z budoucnosti, než kdy dříve.“
ODKLAD?
DEBATA SKONČILA. POSLANCI NYNÍ BUDOU HLASOVAT O VYSLOVENÍ NEDŮVĚRY VLÁDĚ THERESY MAYOVÉ. Podle Reuters bude výsledek znám do 15 minut.
VÝSLEDEK. Premiérka Theresa Mayová hlasování o nedůvěře ustála. Její vláda pokračuje a čeká jí další vyjednávání o brexitu.
VÝSLEDKY. Vládu kromě konzervativců podpořila také severoirská Demokratická unionistická strana (DUP). Předsedkyně Arlene Fosterová po setkání s Mayovou předem potvrdila, že její strana vládu v hlasování podpoří. V kritické době pro Británii je to podle ní v národním zájmu.
MAYOVÁ PO HLASOVÁNÍ. Premiérka po hlasování vyzvala lídry stran k dalším debatám o brexitu. Začít chce ještě dnes večer.
REAKCE. „Není nic takového, jako dobrý brexit,“ řekl po hlasování lídr Skotská národní strany (SNP) Ian Blackford televizní stanici Sky News. Dodal, že doufá v další jednání o brexitu přímo s Mayovou.
REAKCE. Britská ministryně Amber Ruddová po středečním hlasování naznačila, že jsou na místě úvahy o prodloužení lhůty pro brexit. Informovala o tom agentura Reuters. S reakcí přišel i labourista Tom Watson. Podle něj premiérka selhala a není schopná zemi z EU úspěšné vyvést.
CO BUDE DÁL? Theresa Mayová ve středu zopakovala, že hodlá dostát výsledkům referenda o brexitu. „Znamená to ukončit volný pohyb osob a zajistit férovější podmínky pro naše farmáře a rybáře. Znamená to otevřít nové obchodní možnosti a zároveň udržet dobré vztahy s našimi sousedy,“ řekla.
- Do pondělí proto premiérka bude vyjednávat se všemi stranami o tom, jak neschválenou dohodu o Brexitu pozměnit. Teprve potom se obrátí na partnery z Evropské unie.
- Do pondělí proto premiérka bude vyjednávat se všemi stranami o tom, jak neschválenou dohodu o Brexitu pozměnit. Teprve potom se obrátí na partnery z Evropské unie.
REAKCE. Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn odmítl vyjednávání s premiérkou. A to do té doby, než Mayová zcela zavrhne variantu takzvaného tvrdého brexitu, tedy odchodu z EU bez dohody.
SHRNUTÍ.
- Vláda Theresy Mayové ve středu přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry, které se konalo po úterním odmítnutí brexitové dohody.
- Mayová po hlasování řekla, že vláda bude nadále pracovat na uskutečnění brexitu a vybídla stranické předáky k zahájení rozhovorů.
- Šéf labouristů Jeremy Corbyn ale bude jednat, jen pokud Mayová smete ze stolu možnost brexitu bez dohody. Stejnou podmínku klade i zástupce Liberálních demokratů Edward Davey. Nabídku přijal předseda poslanecké frakce Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford.
- Země má z EU odejít 29. března.
- Vláda Theresy Mayové ve středu přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry, které se konalo po úterním odmítnutí brexitové dohody.
Vážené čtenářky a vážení čtenáři, pro tuto chvíli online reportáž končí. Dalšímu vývoji ve Velké Británii se budeme nadále věnovat v rámci běžné agendy. Děkujeme za pozornost.
Na počátku středečních vládních interpelací se Mayová střetla především s lídrem opozice Jeremym Corbynem. Ten ve svém proslovu požádal o opravu záznamu z úterního jednání, kdy řekl, že odmítnutí brexitové dohody je největší porážkou vlády v parlamentu od 20. let minulého století.
Ve skutečnosti to podle něj byla „největší porážka v historii naší demokracie“. Každý jiný premiér by podle Corbyna po výsledku úterního hlasování podal demisi.
Corbynův slovní útok na premiérku se však z velké části netýkal brexitu, nýbrž chudoby v Británii, která se podle něj za konzervativních vlád zvýšila. Premiérka to odmítla.
Tomáš Sedláček: Důvody hlasování o smlouvě o brexitu? Jednodušeji než ‚ano‘ se říká ‚ne‘
Číst článek
Jako Titanic
„Včerejší porážka byla historická a byla vaším Titanicem,“ řekl ve středu na adresu premiérky labouristický poslanec Peter Kyle. „Všechno se změnilo, Mayová musí také,“ dodal s tím, že pokud nedá premiérka možnost lidem vyjádřit se k pobrexitové dohodě, nezbude z jejího slibu „posílit obyvatele“ nic.
Premiérka řekla, že lidé už rozhodli v referendu roce 2016 a že parlament a vláda mají povinnost takovou vůli splnit.
Co bude dál?
Vláda Theresy Mayové ve středu hlasování o vyslovení nedůvěry přečkala. Pro vyslovení nedůvěry vládě v Dolní sněmovně hlasovalo 306 poslanců. Vládu naopak podpořilo 325 zákonodárců. K vyslovení nedůvěry bylo přitom potřeba 318 hlasů.
Mayová po hlasování řekla, že vláda bude dál pracovat na uskutečnění brexitu a vybídla stranické předáky k zahájení rozhovorů. Šéf labouristů Jeremy Corbyn ale bude jednat, jen pokud Mayová smete ze stolu možnost brexitu bez dohody. Stejnou podmínku klade i zástupce Liberálních demokratů Edward Davey. Nabídku přijal předseda poslanecké frakce Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford.
Země má z EU odejít 29. března.