Inspektoři OSN opustili Sýrii. Předběžnou zprávu o chemických zbraních možná zveřejní už dnes
Experti OSN, kteří v syrském Damašku zkoumali okolnosti chemického útoku, ukončili vyšetřování a dorazili do Libanonu. Podle BBC jejich odchod odstranil další překážku k případném vojenském zásahu v Sýrii.
Inspektoři by mohli ještě během dneška zveřejnit předběžnou zprávu o své činnosti a předložit ji šéfovi OSN Pan Ki-munovi. Analýza nasbíraných vzorků může ale podle OSN trvat až dva týdny, provedou ji švédské a finské laboratoře.
Spojené státy a Francie už ale nepochybují o tom, že odpovědnost za útok z minulého týdne nese režim syrského prezidenta Bašára Asada. Obě země jsou odhodlány k razantní odpovědi. Na výsledky expertíz čeká řada dalších světových politiků. Na jejich základě se totiž rozhodnou, jak budou reagovat na užití chemických zbraní u Damašku.
Jednou z možností je i vojenský zásah. K tomu se nejvíce přiklání Spojené státy, které pro případnou intervenci hledají spojence.
Američané už mají údajně o chemickém útoku v Sýrii důkazy, odpovědnost za něj prý nese režim prezidenta Bašára Asada.
Chemické zbraně v Sýrii použil Asadův režim, tvrdí USA. Zvažují přesně mířené údery
Číst článek
Podle šéfa americké diplomacie Johna Kerryho to vyplývá ze zprávy od tajných služeb. Sýrie ale takové tvrzení označila za lživé a neodůvodněné.
Podle tureckého premiéra Recepa Taypa Edrogana by měl vojenský zásah proti Sýrii cílit na svržení syrského režimu. Podle tureckého premiéra nestačí krátká intervence. Je prý nutné zastavit krveprolití a přimět režim prezidenta Bašára Asada, aby se vzdal.