Írán se nikdy nepodvolí tlaku USA. Pokud chtějí jednat, měli by projevit úctu, řekl ministr zahraničí
Irán se nenechá od Spojených států dotlačit k rozhovorům, ale pokud se Washington bude k Teheránu chovat s úctou, Írán bude jednat podle toho. Prohlásil to v pondělí íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, kterého citovala agentura Reuters. Už tak špatné vztahy mezi USA a Íránem se ocitly na bodu mrazu, když Írán 20. června sestřelil americký bezpilotní letoun.
Írán tvrdí, že bezpilotní letoun byl v jeho vzdušném prostoru, Washington ale trvá na tom, že byl v prostoru mezinárodním. Írán minulý týden podal u OSN oficiální stížnost na USA.
‚Nepřejí si válku.‘ Podle Stoltenberga jsou Spojené státy připraveny jednat s Íránem
Číst článek
Loni Spojené státy odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a letos v květnu nové americké sankce proti Íránu přinutily ostatní státy nekupovat íránskou ropu, neboť by jim za to hrozily druhotné sankce.
„Írán se nikdy nepodvolí tlaku Spojených států. Pokud chtějí v USA s Íránem hovořit, měli by projevit úctu,“ řekl šéf íránské diplomacie v projevu, který přenášela íránská televize. „Íráncům nikdy nevyhrožujte. Írán vždy odolal tlaku a odpověděl s respektem, pokud byl sám respektován,“ dodal Zaríf.
Válku si nepřejeme, řekl Macronovi íránský prezident. Země ale urychlí obohacování uranu
Číst článek
Americký prezident Donald Trump vyzval k jednáním s íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím nebo s prezidentem Hasanem Rúháním bez předběžných podmínek. Teherán však jednání s Trumpem vyloučil, dokud se Spojené státy nevrátí k jaderné dohodě. Nejnovější americké sankce, jejichž terčem má být i Chameneí a další íránští představitelé, Teherán označil za idiotské.
Zatímco Chameneí jakákoli jednání s USA odsoudil, prezident Rúhání dal najevo, že rozhovory by mohly být možné, pokud budou sankce zrušeny. Rúhání zaujímá vůči vztahům s Washingtonem pragmatičtější postoj, podotýká Reuters.
V reakci na odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem Teherán v květnu oznámil, že zečtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu a podle diplomatů už mu zbývá jen několik dní do překročení nejvyššího možného množství látky povoleného jadernou dohodou.