Humanitární pomoc a vybavení na frontu: Maďaři Ukrajinu podporují navzdory Orbánově politice
Postoj maďarského premiéra Viktora Orbána ohledně podpory Ukrajiny se v Evropě setkává s nepochopením: odmítá dodávky zbraní a nedovoluje ani jejich převoz přes Maďarsko. Občanská společnost v Maďarsku se mezitím angažuje v jakési soukromé diplomacii a podporuje frontové bojovníky v napadené sousední zemi darovaným vybavením.
Velké sympatie si vysloužila iniciativa, která má za cíl poskytovat péči vojákům z řad maďarské menšiny na Ukrajině, uvedla ve středu německá veřejnoprávní stanice Mitteldeutscher Rundfunk (MDR).
Stojíme na maďarské straně dějin, říká Orbán. Země se podle něj jako jediný evropský stát neúčastní války
Číst článek
Důležitým podnětem pro zapojení maďarských civilistů do pomoci byly fotografie a videa, které se 23. října 2022 objevily na sociálních sítích. Byli na nich vidět vojáci zakarpatského 68. praporu Sil územní obrany s ukrajinskou vlajkou a vlajkou Maďarska, v jejímž středu zela díra.
Pro Maďary jde o důležitý symbol: stejné vlajky byly vyvěšovány během povstání proti sovětskému útlaku v roce 1956 – s vyříznutým socialistickým znakem.
Fotografie proběhla maďarskými médii a upozornila na skutečnost, že mnoho příslušníků maďarské menšiny ze Zakarpatí na Ukrajině bojuje jako dobrovolníci v praporech územní obrany proti ruským okupantům. 68. prapor územní obrany tvoří příslušníci z města Užhorod a jeho okolí.
Budapešťský právník Gáspár Kerekes-Nagy cítil povinnost udělat něco pro vojáky na frontě. Spolu s novinářem Balázsem Trautmannem a dalšími dobrovolníky proto zorganizoval sbírku pro 68. prapor.
Vybavení na frontu
A úspěšně: v rámci iniciativy bylo pro ukrajinské vojáky dosud nakoupeno a na frontu odesláno vybavení v hodnotě více než 8,7 milionu forintů (asi 550 000 korun).
Dalších 17 milionů forintů (asi 1,1 milionu korun) je stále na bankovním účtu a plánují se další zásilky. Podle Kerekese-Nagye peníze darovaly výhradně soukromé osoby. Mnoho lidí také poslalo cenné věcné dary namísto peněz: generátory a drony.
Vybrané peníze se nejprve použily na nákup průmyslových baterií, aby vojáci mohli nabíjet telefony, drony a kamery pro noční vidění. Druhá zásilka ze začátku února obsahovala teplé zimní oblečení, generátory, průzkumné drony a kamery pro noční vidění.
Kerekes-Nagy a jeho spolupracovníci nyní čekají na detektory kovů, které budou vyrobeny zvlášť na jejich zakázku. Lze je použít v první linii při odminovávání. Podle Kerekese-Nagye se druh odeslané pomoci odvíjí od toho, co armáda zrovna potřebuje.
„Když 24. února začala tato fáze války, byl jsem naštvaný a zmatený. Když má váš soused potíže, musíte se mu snažit co nejvíce pomoci,“ vysvětluje svou motivaci právník. Podle něj je humanitární akce svého druhu „občanskou diplomacií“, protože „vlády přicházejí a odcházejí, ale my budeme i nadále sousedy“.
Ačkoli se sám narodil v Zakarpatí jako příslušník maďarské menšiny, etnickou příslušností se nezabývá. „Nejde o etnickou otázku. Většina vojáků praporu nejsou Maďaři, protože v Užhorodském okrese tvoří Maďaři jen velmi malou menšinu,“ říká.
Ukrajina si předvolá maďarského velvyslance kvůli výrokům Orbána o ‚zemi nikoho‘
Číst článek
Humanitární pomoc
O distribuci a doručování humanitární pomoci na místo se stará ukrajinská nadace Dobré dílo Zakarpatí. „Již dlouho před válkou naše společenství organizovalo různé charitativní akce na pomoc těžce nemocným dětem. Od vypuknutí války jsme veškeré naše úsilí zaměřili na armádu,“ říká Oleksandr Ljachin, který v nadaci působí jako dobrovolník.
Mají tým, který za vojáky pravidelně jezdí. Sám osobně navštívil Slovjansk, Kramatorsk, Bachmut a okolí Kupjansku.
Orbánova politika vůči Ukrajině podle Ljachina nijak negativně neovlivnila postoj Ukrajinců k Maďarsku. „Rozlišujeme mezi politikou vlády a postojem obyčejných lidí,“ říká. Spoluzakladatel jeho nadace je maďarského původu, stejně jako jeho matka, která mluví plynně maďarsky.
Pomoc z Maďarska Ljachina vůbec nepřekvapila: „Je normální, že Maďaři z Maďarska pomáhají svým bratrům a sestrám na Ukrajině, kteří od roku 2022 bojují proti ruským barbarům – stejně jako tomu bylo v Maďarsku v roce 1956.“