1,5 milionu dronů do konce roku. Výroba zbraní na Ukrajině se ztrojnásobila, tvrdí premiér

Ukrajina hodlá do konce letošního roku vyrobit 1,5 milionu dronů, uvedl na úterním jednání vlády premiér Denys Šmyhal. Kyjev je podle různých prohlášení odhodlán nepřipustit, aby v této oblasti získalo převahu Rusko. Ukrajina se už od února 2022 brání ruské ozbrojené agresi. Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc přislíbil dodat své armádě v letošním roce bezmála 1,4 milionu bezpilotních letounů.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják připravuje FPV dron k zaměření ruských vojáků na pozici poblíž frontové linie

Do konce roku vyrobíme 1,5 milionu dronů, tvrdí premiér Ukrajiny | Foto: Yevhen Titov | Zdroj: Reuters

Návrh státního rozpočtu na příští rok podle Šmyhala počítá s tím, že Ukrajina vynaloží na svou hlavní prioritu – obranu a bezpečnost – 2,2 bilionu hřiven (asi 550 miliard Kč), tedy 26 procenta hrubého domácího produktu (HDP) země, která s Rusy bojuje už se třetím rokem.

Rusové jsou ve Vuhledaru. Situace ukrajinských obránců je zoufalá

Číst článek

I ruský rozpočet na příští rok počítá s nejvyššími výdaji na obranu od rozpadu Sovětského svazu: meziročně mají vzrůst o 25 procent na 13,5 bilionu rublů (asi 3,23 bilionu Kč). Budou tak činit 6,3 procenta HDP a 32 procent celkových rozpočtových výdajů. V roce 2022, kdy začala ruská válka proti Ukrajině, obranné výdaje činily 5,5 bilionu rublů.

„Každý den pracujeme s partnery na zvýšení dodávek zbraní a pracujeme na rozvoji vlastního obranného průmyslu. V roce 2023 se výroba zbraní ztrojnásobila: každý druhý dělostřelecký náboj na bojišti je ukrajinský. Do konce roku vyrobíme 1,5 milionu dronů,“ řekl Šmyhal. Ohlásil také, že vláda v úterý spouští experimentální projekt certifikace škol operátorů dronů.

V příštím roce se Ukrajina podle ministra obrany Rustema Umerova chystá vyrobit několik milionů dronů, aby nedovolila, že ji v této oblasti předstihne Rusko. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil dodávky dronů pro ukrajinské síly za strategickou prioritu a i na jedné z porad nejvyššího velení se probírala omezení třetích zemí na vývoz součástek potřebných pro výrobu dronů, připomněl server RBK-Ukrajina.

Situace je velmi složitá, řekl Zelenskyj po jednání s velením. Ruští vojáci obsadili několik obcí

Číst článek

Drony do jisté míry ukrajinským jednotkám kompenzují ruskou převahu v dělostřelectvu. První náměstek ministra obrany Ivan Havryljuk v úterý v televizi podle listu Ukrajinska pravda uvedl, že ruská převaha v dělostřelecké munici se snížila z jedné ku osmi o letošní zimě na aktuální poměr jedna ku třem.

„Pro Ukrajinu je těžké konkurovat ve výrobě zbraní, vojenské techniky a munice Rusku, jehož průmyslový potenciál je větší. Proto má rozhodující význam pomoc zahraničních partnerů a efektivní práce úřadů,“ řekl generál Havryljuk.

Vedení Ukrajiny se podle něj snaží vytvářet společné podniky s firmami z ciziny, aby Ukrajina byla s to vyrábět celou škálu nezbytných zbraní a vojenské techniky.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Zdesetinásobit výrobu

Putin minulý měsíc řekl, že ruská armáda loni obdržela zhruba 140 000 dronů ruské výroby a letos Rusko plánuje jejich výrobu téměř zdesetinásobit; armádě jich tak dodá bezmála 1,4 milionu. Západními sankcemi zasažené Rusko často využívá k výrobě dronů komponenty z Číny, která však tvrdí že je ve válce neutrální.

Rusko drony používá ke každodenním útokům na Ukrajinu, proti níž vede od února 2022 útočnou válku. Dlouho ale v bezpilotních strojích spoléhalo na Írán.

Rusko už během války ztratilo přes 15 tisíc dronů, počítá ukrajinská armáda

Číst článek

Útočné drony šáhed íránské konstrukce nyní v licenci vyrábějí i ruské podniky, podle ukrajinských odhadů až 50 těchto dronů denně. „Kdo rychleji reaguje na požadavky z bojiště, vyhrává,“ poznamenal Putin na jednání o výrobě bezpilotních letounů v Petrohradě.

Drony k ničení cílů na ruském území používá také bránící se Ukrajina, která je stejně jako Rusko nakupuje v zahraničí, ale zároveň zvyšuje vlastní výrobu. Moskva i Kyjev drony používají k ničení skladů zbraní, energetické infrastruktury či bojových plavidel.

Ukrajinské drony dokázaly zasáhnout i cíle v hlubokém ruském týlu, vzdálené stovky kilometrů od hranic napadené země. Nálety dronů si ale podle tvrzení obou stran vyžádaly i životy civilistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme