Turecko nesouhlasí s protestem proti NATO ve Stockholmu. Pořádá ho prokurdská organizace
Švédské úřady povolily na neděli ve Stockholmu demonstraci, která má být protestem proti vstupu této skandinávské země do NATO. Proti manifestaci nazvané „Nechceme NATO, nechceme Erdoganovy zákony ve Švédsku“ vystoupila Ankara, protože mezi organizátory akce je i prokurdská organizace Rojavský výbor. Informovala o tom agentura AFP.
„Zajistíme, aby všichni účastníci nedělní demonstrace mohli vyjádřit svá práva chráněná ústavou, včetně svobody slova,“ řekl AFP mluvčí stockholmské policie Ola Österling. Na dotaz ohledně možné přítomnosti příznivců turecké organizace Strana kurdských pracujících (PKK) na demonstraci uvedl, že také oni mají práva chráněná ústavou.
Ankara tento týden protestovala proti plánované nedělní demonstraci. Mluvčí tureckého prezidenta uvedl, že je „absolutně nepřijatelné, aby teroristé z PKK dál svobodně operovali ve Švédsku“. Vyzval proto švédské úřady, aby demonstraci nepovolily.
PKK vede v Turecku už přes čtyři desetiletí ozbrojený boj proti vládě za autonomii Kurdů. Vláda dřívějšího premiéra a nyní prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s ní v roce 2013 uzavřela příměří, jednání ale posléze ztroskotala a v roce 2015 příměří skončilo. Erdoganova vláda nicméně využívá PKK i k odstraňování svých kritiků, které viní z vazeb na PKK.
Švédsko se brzy připojí k NATO, věří západní politici. Přihlášku dál blokují Turecko a Maďarsko
Číst článek
Aliance proti NATO
Švédsko turecká vláda viní z toho, že dlouhodobě poskytuje útočiště disidentům, které Ankara označuje za teroristy kvůli jejich údajným vazbám na PKK. To je ostatně také jeden z hlavních důvodů, kterým Turecko zdůvodňuje svůj odmítavý postoj ke vstupu Švédska do NATO.
Nedělní demonstraci pořádá hnutí nazvané Aliance proti NATO, v níž je i Rojavský výbor, skupina podporující autonomii Kurdů v Sýrii. Rojava (kurdsky „západ“) je název pro region na severu Sýrie, kde za občanské války vznikla de facto kurdská autonomie, kterou ale vláda Bašára Asada neuznává.
Švédský velvyslanec: Je zklamání, že se nám ještě nepovedlo vstoupit do NATO. Ale jsme připraveni
Číst článek
Švédská skupina Rojavský výbor ale používá na svých akcích i vlajku PKK, napsal tento týden server televize Euronews.
Švédská vláda se snaží přesvědčit Ankaru, aby ratifikaci vstupu do NATO schválila. Kvůli tomu například prosadila nový protiteroristický zákon, který vstoupil v platnost 1. června. Zákon ve Švédsku vyvolal obavy o svobodu slova a další základní práva, podle švédského ministra spravedlnosti Gunnara Strömmera ale svobodu slova neohrozí.
Ve snaze přimět tureckou vládu ke schválení švédského členství v Severoatlantické aliance jede v sobotu do Turecka jednat i její generální tajemník Jens Stoltenberg, který se v sobotu v Ankaře také zúčastní Erdoganovy inaugurace na další pětileté období v úřadu prezidenta.