‚Snížila ceny potravin ve světě skoro o 20 procent.‘ Šéf OSN v Kyjevě vyzval k prodloužení obilné dohody
Generální tajemník OSN António Guterres a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu vyzvali k prodloužení obilné dohody s Ruskem, která Kyjevu umožnila vývoz zemědělských plodin z černomořských přístavů Ukrajiny do světa navzdory pokračující válce.
Dohoda má být 18. března automaticky prodloužena, pokud žádná strana nevznese výhrady. Moskva však již dala najevo, že nejprve by měly být odstraněny překážky, které brání vývozu zemědělských komodit z Ruska, než dohoda bude moci pokračovat, napsala agentura Reuters.
Pokud válka na Ukrajině neskončí, čekají nás krize v regionech a nedostatek potravin, píše New York Times
Číst článek
„Prodloužení dohody po 18. březnu je kriticky nezbytné pro celý svět,“ prohlásil Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda na středeční společné tiskové konferenci.
Guterres zase zdůraznil význam exportu ukrajinského a ruského obilí a hnojiv pro globální potravinovou bezpečnost. Dohoda podle něj umožnila vývoz 23 milionů tun obilí, a díky tomu „se podařilo snížit ceny potravin ve světě skoro o 20 procent“.
Zelenskyj poděkoval Guterresovi také za to, že jasně odsoudil ruskou agresi. S hostem jednal i o tom, jak skoncovat s „ruským jaderným vydíráním“ a jak zajistit bezpečnost všech jaderných elektráren ve válčící zemi.
Putin gratuloval Ruskám, a zejména vojákyním ke dni žen. O slibech, že nepošle muže do války, se nezmínil
Číst článek
Největší z nich – Záporožskou jadernou elektrárnu – okupují Rusové od počátku invaze. Zelenskyj ve středu zdůraznil, že tato elektrárna by měla přejít plně do ukrajinských rukou.
Obilná dohoda byla za zprostředkování OSN a Turecka uzavřena loni v červenci původně na 120 dnů, v listopadu byla prodloužena.
Guterres je na návštěvě Ukrajiny potřetí od vypuknutí války, která začala vpádem ruských vojsk na Ukrajinu loni 24. února.