Výdajové balíky prosazované americkým prezidentem se nedaří prosadit. Demokraté nenachází shodu
Lídři Demokratické strany v americké Sněmovně reprezentantů v pátek dál hledali cestu, jak schválit dva rozsáhlé výdajové balíky prosazované prezidentem Joem Bidenem. Za pokračující nejednoty poslaneckého klubu odložili očekávané hlasování o sadě sociálních a ekologických programů v celkovém objemu 1,85 bilionu dolarů (40,9 bilionu korun), informuje agentura AP.
Otazníky se zároveň vznášely i nad schválením menšího plánu o rozvoji infrastruktury, na kterém se dohodli demokraté a republikáni v Senátu. Návrh většího ze dvou balíčků tento týden ve sněmovně procházel úpravami ve snaze získat hlasy progresivních demokratických kongresmanů a následně prosadit oba návrhy.
Oživení ekonomiky a inflace donutily americkou centrální banku k omezení podpůrných opatření
Číst článek
Spekulovalo se o tom, že hlasování přijde na řadu ve čtvrtek, to se ovšem nestalo. Nyní je jasné, že sociální a ekologický plán se nedostane na plénum ani v pátek, a to kvůli námitkám umírněnějších demokratů. Tábor progresivistů zase následně avizoval, že trvá na současném schválení obou balíčků a že po pátečním odkladu nepodpoří „nadstranický“ infrastrukturní plán.
Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se snaží oba návrhy prosadit navzdory odporu republikánských kongresmanů a potřebuje proto mít na své straně prakticky všechny své stranické kolegy. Demokraté totiž ve sněmovně drží 221 křesel, což je jen o tři více než nejmenší možná většina.
Pelosiová i přes nesouhlasné signály od progresivního křídla trvala na tom, že na hlasování o investicích do mostů, silnic, železnic a další infrastruktury v pátek dojde. Novinářům řekla, že balík podle ní podpoří „velký počet“ progresivních demokratů, dodala však, že „se uvidí“, jestli návrh projde. „Nemůžeme o moc déle čekat,“ citovala Pelosiovou televize CNN.
Dvojice projednávaných návrhů tvoří kostru domácích plánů prezidenta Bidena, který v pátek vyzval všechny kongresmany, aby je podpořili. Oproti původním prezidentovým představám jsou však oba balíky ve své současné podobě výrazně méně ambiciózní. Objem plánovaných investic do infrastruktury během složitých vyjednávání v Senátu spadl na zhruba bilion dolarů, aktuální cenovka u sociálního a ekologického plánu zase odpovídá přibližně polovině původní částky navrhované Bílým domem.