„Když dnes tam nahoru na oběžnou dráhu, do kosmického prostoru posíláme desítky družic každý týden, už tam pomalinku začíná být plno,“ přibližuje sedmnáctiletý kosmický inženýr Simon Klinga.
Sklářského mistra Pečinka nepodarky nemrzí. „Vypadá to jako chyba častokrát, ale ta chyba po čase ukáže nový směr. Takže jsem strašně moc věcí zkazil, abych se něco naučil,“ líčí Jiří Pačinek.
Prudký nárůst energie a pak náhlý útlum, vykresluje působení tyčinek a rychlých cukrů Pavlína Mähringová, autorka Svačinkové bichle, která pro rodiče shromáždila na dvě stě tipů, jak svačit lépe.
„Francouzi počítají s tím, že každý rok se do katedrály bude chtít podívat 15 milionů návštěvníků, lidé si budou muset místo rezervovat,“ říká zpravodaj Martin Balucha pro Radiožurnál.
„Výstavy děláme i pro školy a snažíme se mladou generaci, která žije jiným stylem, u výstavních panelů udržet,“ popisují pro Radiožurnál šéfredaktoři ČTK.
Nezastavovat v úzkých, nepřehledných místech, při opětovném rozjezdu se pak rozhlédnout vzhůru, zdůrazňuje z lyžařského desatera lektor na startu nové sezony.
„Obecně mám pro staré lidi slabost. Ono se to úplně nenosí, ale to, že existovalo něco jako rada starších – i když jsme byli na půl opicemi, tak stejně existovala –, má prostě jistou logiku.“
Botanik Roman Pavela zkoumá takzvané adaptogeny. „To jsou rostliny, které si umí povídat s naší stresovou cestou a usměrňují množství kortizolu v krvi, abychom nebyli příliš stresovaní,“ vysvětluje.
„Statečný člověk s velkým smyslem pro humor. Je to extrémní situace. Humor je někdy jediná šance, jak vzdorovat něčemu, co je úplně šílené,“ řekl režisér filmu Válečný zpravodaj o Martinu Dorazínovi.
„Snažím se od pana faráře a jeho bratrance nasávat, proč má cenu něco ve společnosti měnit, proč nemá cenu rozvíjet téma chráněných dílen,“ říká Potměšilová.
„Ta kniha je fascinující. S kýmkoliv jsem mluvila, všichni z toho byli úplně rozjaření, že se něco takového vůbec může napsat,“ popisuje Olga Sommerová knihu Dani Horákové, jež jí byla inspirací.
„U filmu Rok vdovy jsem pracovala s nějakými emocemi, které jsou těžké, ale tím, že v mém případě už jsou integrované, to bylo vlastně příjemné,“ říká herečka Pavla Beretová pro Radiožurnál.
Příběh o zahraničním zpravodaji, který se kvůli žárlivosti vrátí do Prahy, kde uvízne a je okolnostmi přinucen točit zahraniční reportáže z pražského bytu, vstupuje do českých kin.
„Když moderujete, zapomenete na bolest zubů, nohou, zapomenete, že se vám někde něco nepovedlo. To rádio je blahodárné, myslím si, že podobně to mají herci,“ popisuje Pokorný.
„Divadlo je velký proces, představení se vyvíjí. I když to člověk miluje a je mu líto, že už to nebude, bude zas něco jiného,“ řekla nová ředitelka divadla Viola Klára Cibulková.
Rozhodla se proměnit myšlenku mezigeneračního dialogu ve skutečnost. Zpěvačka Lenka Dusilová se spojila s mladými muzikanty jako je Kvietah nebo Ben Cristovao.
Sociální klinika poskytuje své služby těm, kteří je potřebují, a to téměř zdarma. Kliniku, která funguje 10 let, spoluzaložila klinická psycholožka a psychoterapeutka Yvonna Lucká.
„Je to úlet, ale věřím tomu, že některým lidem by se to líbilo. Tady je řád a pořádek, akorát občas někdo zmizí, občas někdo někam nemůže,“ říká v pořadu Host Lucie Výborné třeba o Turkmenistánu.
„Nejdřív jsem si říkal – ne! V pátek 13. přece nemůžu vydat desku, to je nešťastný den. Ale musím proti té pověrčivosti bojovat,“ říká s úsměvem Ondřej Ládek alias Xindl X.
Jan Kaliba byl šest let zpravodajem Českého rozhlasu ve Spojených státech amerických. Právě z těchto zkušeností čerpá ve své aktuální knize Zápas o Ameriku.
„V divadle máme fyzioterapeutku, fyziomístnost, kde je i kryo a sauna. Už víme, že tělo potřebuje nějakou péči,“ říká jeden z principálů o sportovním nasazení akrobatů v rozhovoru pro Radiožurnál.
Hledání kovových předmětů s detektorem je trochu jako rybaření. „Lov je cennější než kořist,“ říká detektorář Miroslav Kratochvíl v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Postupně během pěti let jsem přicházel o zrak, až přišel jeden den, kdy jsem se probudil, viděl jsem šedivo a už jsem neviděl skoro vůbec nic. Mám zbytkový světlocit,“ popisuje Vaněk.
Tenisté Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková se stali olympijskými šampiony ve smíšené čtyřhře a Česko díky nim získalo premiérové zlato v Paříži. Jak se tenisté cítí po úspěchu?