„Nejdřív jsem si říkal – ne! V pátek 13. přece nemůžu vydat desku, to je nešťastný den. Ale musím proti té pověrčivosti bojovat,“ říká s úsměvem Ondřej Ládek alias Xindl X.
Jan Kaliba byl šest let zpravodajem Českého rozhlasu ve Spojených státech amerických. Právě z těchto zkušeností čerpá ve své aktuální knize Zápas o Ameriku.
„V divadle máme fyzioterapeutku, fyziomístnost, kde je i kryo a sauna. Už víme, že tělo potřebuje nějakou péči,“ říká jeden z principálů o sportovním nasazení akrobatů v rozhovoru pro Radiožurnál.
Hledání kovových předmětů s detektorem je trochu jako rybaření. „Lov je cennější než kořist,“ říká detektorář Miroslav Kratochvíl v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Postupně během pěti let jsem přicházel o zrak, až přišel jeden den, kdy jsem se probudil, viděl jsem šedivo a už jsem neviděl skoro vůbec nic. Mám zbytkový světlocit,“ popisuje Vaněk.
Tenisté Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková se stali olympijskými šampiony ve smíšené čtyřhře a Česko díky nim získalo premiérové zlato v Paříži. Jak se tenisté cítí po úspěchu?
Pracoval v brněnské fakultní nemocnici, v podstatě náhodou se ale dostal k léčbě dětí v Ugandě. O tom, jaké jsou rozdíly v lékařství v Evropě a Africe, mluvil s Radiožurnálem profesor Zdeněk Ráčil.
„Minulost, která vás může na jednu stranu posilovat, vás taky může zničit,“ popsala Radiožurnálu v pořadu Host Lucie Výborné Duffková, která založila centrum pro léčbu závislostí Alkos.
„Naše sbírka začala dědictvím divadla po dědečkovi, který působil v Zakarpatské Rusi. Moje babička spoustu loutek ošatila a celé divadlo se dochovalo do našich klukovských let,“ popisuje Jirásek.
„Slovo rakovina nepoužíváme rádi, protože nemá v současné době už žádný medicínský obsah. Je to termín, pod kterým se dnes schovávají řádově již stovky diagnóz,“ popisuje profesor Ondřej Slabý.
„Vím, že chodili běhat, jedli pořád stejnou snídani. Kondičák Tomáš, když běžel, nemohl šlápnout na kanál. Pavel si zase každý večer dával skleničku červeného vína,“ popisuje Krejčíková rituály koučů.
Marie Podvalová je spoluautorkou projektů Mravenčí chůva a Pročtené léto, které motivují děti ke čtení. O tom, jak vytvořit vztah dětí ke knihám a jak se do projektů zapojit, mluvila s Lucií Výbornou.
Nebyli jsme dobře aklimatizovaní, permanentně jsme se potýkali se zdravotními problémy, ale říkali jsme si, že když už jsme tam z Krkonoš dojeli, tak se domů otočíme až na vrcholu, říká Groh.
Cílem skupiny Doctor Victor, v jejímž čele stojí kytarista Vojta Bureš, je motivovat děti k hudbě. Základní školy proto objíždí se speciálním autobusem předělaným na nahrávací studio.
„Tři ponory z pěti byly těžce pracovní, kdy jsme jenom makali a odstraňovali nánosy starých škeblí a sítí,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál potápěč Roman Doubrava.
O zážitcích z cestování vyprávěl v pořadu Host Lucie Výborné bývalý redaktor Radiožurnálu Petr Vavrouška. Nyní se vrací do rozhlasu s podcastem Cestovatel, který bude od příštího týdne vysílat Dvojka.
V pořadu Host Lucie Výborné badatel a průvodce po Jizerských horách René Bělohradský popsal, k čemu sloužil hrob přísahy a jak se takový hraniční hřeb pozná.
Na hradě Lipnice nad Sázavou hledal Jaroslav Hašek klid na psaní. A dokonce tam občas i provázel návštěvníky. Zároveň hrad bránil před lovci pokladů a stěžoval si na ně Klubu českých turistů.
Za devět let spolupráce si nikdy nevjeli do vlasů, jsou přátelé i v nepracovní době. Jaký výsledek očekávají v zápase Česko – USA? A mohou František Kuna a Petr Kadeřábek jako komentátoři fandit?
„Petr Hapka čekal na nápad, až na něj něco na-padne. To je skutečně umělecký přístup, nic řemeslného,“ vzpomíná na srdce umělce jeho dlouholetý kolega Michal Horáček.
Evriromentálnímu žalu čelí Vladimír Kořen s nadějí. Spoléhá se, že jako moderátor, spisovatel či jako učitel může sdílet způsoby bytí ve světě, které nepovedou k ničení životního prostředí.
Nová podcastová série Rádia Junior, která startuje v pondělí, popisuje šikanu na základě reálných příběhů z českých škol. Spoluautorkou celého díla je školní psycholožka a terapeutka Renata Vordová.
„Studio je uprostřed kotle. Respektive celý stadion je kotel. Fanouškovská podpora hokeje je v Česku velká. Podobně to máme i s fotbalem,“ popisuje Pospíšil.
Kromě hudby ale zpěvák taky propadl vínu a v šatně si před představením rád vychutná deci. „Mně se líbí nekonečnost toho světa, každé víno je jiné," vysvětluje.
Český červený kříž má dnes 14 tisíc dobrovolníků a nabízí kurzy od první pomoci po mezinárodní humanitní právo. Letošním mottem světového dne Červeného kříže je Udržujme lidskost naživu.
„Když jsem četla poválečné zápisy města Karviná, tak jsem si uvědomila, jak jsou i dnes lidé stejní,“ vypráví autorka knižní série Šikmý kostel Karin Lednická v pořadu Host Lucie Výborné.