Na výběr je jen vyšší zdanění, nebo vidle rozzuřených davů
Poselství každoročně zveřejňované zprávy organizace Oxfam o globálních nerovnostech už asi nikoho nepřekvapí: dosahují rok od roku absurdnějších rozměrů, protože dosud nedošlo k adekvátní politické reakci. A tak i letošní vydání hlásí jen další přiostření situace – majetek nejbohatších deseti miliardářů na světě se od začátku pandemie více než zdvojnásobil.
Rekordmanem je americký podnikatel Elon Musk, jehož jmění vzrostlo dokonce desetkrát, a to na – pro normálního člověka obtížně představitelných – bezmála 300 miliard dolarů. Co naproti tomu normální lidé během pandemie zažívali sami, bylo hmatatelné až až – drtivá většina z nich si totiž podle Oxfamu pohoršila.
Kateřina Smejkalová: Na výběr je jen vyšší zdanění, nebo vidle rozzuřených davů
Kontext pandemie přitom dobře nasvěcuje, jak se příjem a majetek zcela odpoutaly od bezprostředního společenského přínosu. V jejím průběhu se jasně ukázalo, bez koho společnost skutečně nemůže fungovat – zdravotnického personálu, prodávajících v supermarketech, ale třeba i popelářů nebo řidičů MHD. Zkrátka všech těch, co museli do práce nastoupit lockdown nelockdown.
K majetkům zcela mimo sféru toho, co je třeba k zajištění dobrého života, ale nakonec pandemie zase dopomohla jiným. Totiž těm, kteří ze svých peněz už jen dělají další a další absurdně vysoké částky, nezřídka prostřednictvím daňových kliček, vlivem pohybů na finančních trzích či jinou bezpracnou cestou bez očividného přínosu pro ostatní. Právě tudy totiž v současné rentiérské podobě kapitalismu vede cesta k velkorysému materiálnímu zajištění, ne normální prací.
Časovaná bomba
Dávno vyvrácená je přitom představa, že na tom není nic špatného, protože bohatství nakonec „prokapává“ i směrem dolů, a zpráva Oxfamu to jen znovu dokládá. Neprokapává ve skutečnosti nic, nůžky se jen čím dál dramatičtěji rozevírají, a to nejen v globálním měřítku: i v Česku patří pouhým 10 procentům nejbohatších celých 64 procent majetku.
Nejde přitom však pouze o nerovnost jako takovou, ta by totiž ještě nemusela být tak alarmující v případě, kdyby nejnižší vrstvy byly přesto zajištěny solidně. Potíž je v tom, že zatímco velmi málo jedinců hromadí čím dál větší majetky, má současně stále více lidí problém poplatit i nejzákladnější výdaje. Ve skutečnosti tak jsme svědky pravého opaku prokapávání – totiž pohádkovému bohatnutí nejbohatších jednotlivců na úkor v podstatě všech ostatních.
Důsledky jsou devastující, a to i pokud odhlédneme od bezprostřední nouze a finančních obtíží. Před očima nám mizí základní předpoklady sociálního smíru, a to v situaci, kdy bychom ho tváří v tvář všem obřím výzvám potřebovali víc než dřív. Majetkové nerovnosti také deformují demokratický způsob vládnutí do té míry, že podle mnohých už o ní v současnosti nemůže být ani řeč.
Nejde jen o to, že demokratická rovnost hlasů předpokládá alespoň základní souměřitelnost ekonomické moci. Jinak si příliš silní ekonomičtí aktéři politické rozhodování ve svůj prospěch pojistí penězi a veřejný zájem jde stranou. V příliš nerovných společnostech také mizí schopnost se ještě vůbec na nějakém společném veřejném zájmu shodnout, protože se životy a s nimi související potřeby jednotlivých jejích částí zcela přestávají potkávat.
Letošní zpráva Oxfamu, jakkoli v jádru nepřekvapivá, tak opět důrazně poukazuje na zásadní dysfunkci současného ekonomického uspořádání, která představuje časovanou bombu pro společenskou stabilitu.
Trefně na to více než stovka superbohatých u příležitosti konference světových byznysových elit v Davosu zareagovala varováním do vlastních řad pod titulkem: „Na výběr je jen vyšší zdanění, nebo vidle rozzuřených davů.“
Situace je totiž čím dál tím méně udržitelná a čas pro její změnu po dobrém se krátí. Vedle zmíněných daní, které představují hlavně léčbu symptomů, je na místě přemýšlet i o reformě samotného rentiérského kapitalismu, který dramatické nerovnosti vůbec vytváří. Jinak totiž může být brzy na pořadu dne nějaké řešení po zlém – a to opravdu není v ničím zájmu.
Autorka je politoložka
Sedm neúspěšných procent vlády premiéra Fialy
Radko Kubičko
Druhý rok Petra Pavla. Jaký byl?
Kateřina Perknerová
Moskevský ‚klub sesazených prezidentů‘ má nového člena
Libor Dvořák
Prvotní hřích, který může za drahé bydlení
Petr Holub