Tiché víno nadále dosti politicky hlasité
Co se týče povědomosti o odborné terminologii, sehrál boj o tzv. tiché víno svou úlohu. Ti, co dříve mysleli, že popíjí prostě víno, nyní vědí, že je tiché. Politicky už je to horší. Dozvěděli se také, že se z něj na rozdíl od všech jiných alkoholů neodvádí žádná spotřební daň. A že při nákupu lahví vína označených logem se dá uplatnit daňová úleva i při dani z přidané hodnoty.
Stát tak podporuje vinaře, kteří v některých regionech jsou součástí místní kultury, s vlivem na podobu krajiny. Asi by to bylo v pořádku, kdyby stát měl prostředků nazbyt a zvědavě se rozhlížel, které bohulibé ještě aktivity podpořit.
Jenže situace je opačná, současná vládní koalice naopak hledá, kde by se dalo ušetřit a jak zvýšit příjmy. Proto je na místě otázka, proč je právě jedna skupina podnikatelů takto štědře podpořena.
Dalším argumentem je, že okolní státy a vinařské velmoci též po vinařích nevymáhají spotřební daň. I tento argument má jistě svou váhu. Jenže Česká republika přece jen není úplně vinařskou velmocí a ve světě ji znají spíše jako velmoc pivovarnickou, přičemž daň na pivo se normálně platí.
A to byly též snahy pivovary podpořit, jakoby pod vlivem legendárního filmu Postřižiny. I ony totiž patří k místní kultuře.
Poslední proti je v nákladech na výběr takové daně. To je ale poněkud zveličené, každý daňový subjekt má s daněním nějaké náklady a zrovna pivovarníci se usmáli, také oni museli zvládnout příslušnou administrativu.
O nové dani se bude jednat
Kolem možného zařazení nové daně pro vinaře se strhl velký poprask a byla trochu smůla, že to zasáhlo ještě bývalého ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), kterého schopnost komunikace ocenili sami jeho straničtí kolegové později tím, že ho raději vyměnili. A jsme u KDU-ČSL, která zachování nulové daně stále garantuje. Je to právě její politické krytí, které z toho dělá velké vládní téma.
Výborný prosazuje jednotnou evropskou daň na tiché víno. Nechce zvýhodňovat české výrobce
Číst článek
Nyní nový ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uznal, že asi nevypadá úplně dobře, když v časech úspor hájí jeho strana takovou výjimku, přece jen pro výrobce alkoholu. Obzvláště je to pikantní při srovnání s diskusemi o daňovém zařazení jiných důležitých produktů. A tak se zřídila komise a bude se jednat, i když ne už v rámci daňového balíčku. K nějakému zdanění možná dojde.
Lobbismus
Jevilo by se zvenku, že Česká republika musí být požehnanou zemí, když její vládní koalice tolik jedná o víně, a dokonce zřizuje na to zvláštní orgán. Jde ale spíše o míru stranického lobbismu. Ono se totiž zdá, že i lidovci vážně uvažují, jestli jim zastávání se vinařů spíše prospívá nebo škodí, a to za situace, kdy samostatné volební preference kriticky klesají.
Daňové zvýhodnění nějaké činnosti je totiž sice na jedné straně čisté a nezpochybnitelné, ale zároveň maximálně plošné. Daňových výjimek mohou využít malé firmy, ale také firmy velké, včetně těch, které vína ani nevyrábějí, ale dovážejí.
Stejně jako se vede diskuse o DPH pro knihy, noviny, časopisy, které původně vláda hodlala zdanit trojí sazbou, když se ještě v opozici titíž politikové smáli různým DPH na pivo. Vedle tiskovin vysokých kvalit se zvýhodnění týká i těch komerčních.
Jediným řešením by asi byla jiná možná podpora místním podnikatelům. Je to sice spojeno zase s odlišnými problémy, ale rozhodně spravedlivější.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Digitalizace je jako svatý grál. Všichni po ni touží, ale nikdo ji nenašel
Julie Hrstková
Rusové zvedají kotvy
Jan Fingerland
Jak vysokou cenu má pro Roberta Fica pár kubíků plynu
Kamila Pešeková
Slovensko v roce 2024. Atentát na Fica a obrat směr Moskva
Petr Šabata