Pořád byly nějaké komplikace, vzpomíná na život v Československu dcera Milady Horákové

Když v červnu 1950 komunisté popravili její matku Miladu Horákovou, bylo dceři Janě 16 let. Naposledy ji viděla večer před popravou. A svého otce Bohuslava Horáka, kterému se podařilo utéct už při zatčení manželky v roce 1949, až za dlouhých 17 let. Právě dalším osudům dcery Jany, provdané Kánské, a manželovi Bohuslavu Horákovi věnujeme poslední díl našeho seriálu o Miladě Horákové.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Kánská, dcera Milady Horákové

Jana Kánská, dcera Milady Horákové | Foto: Vojtěch Man | Zdroj: Český rozhlas

„V Československu jsem před rokem 1968 nemohla dosáhnout toho, co jsem si pro svůj život představovala. Pořád byly nějaké komplikace, a když ne, tak bylo předem jasné, že jakékoliv snažení nebude mít dobrý výsledek,“ vzpomínala dcera Milady Horákové Jana Kánská před pár dny v rozhovoru pro Český rozhlas Plus na roky po popravě své matky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si poslední díl ze seriálu o Miladě Horákové.

Vyrůstala pak v rodině tety Věry Tůmové a v pro ni nelehké době mohla alespoň dostudovat na gymnáziu. Pro projekt Paměť národa o tom vyprávěl její spolužák a kamarád Zdeněk Adamec: „Vím, že někteří kantoři se k Janě chovali velice slušně. Dokonce paní profesorku Smetanovou jsem viděl, jak ji někde stranou třídy chlácholí.“

Studovat vysněnou medicínu ale komunisté Janě Horákové nedovolili, hlásila se několikrát a vždy ji odmítli. Nakonec se stala zubní techničkou. Otec, kterému se podařilo v roce 1950 utéct na Západ a zapojit se do protikomunistického odboje, se ji marně snažil dostat z Československa už v roce 51.

Emigrace do USA

Převaděče ale odhalila a zatkla Státní bezpečnost. Znovu se tak setkali až v roce 1966, kdy ho mohla navštívit ve Spojených státech. Definitivně tam odešla o dva roky později v době Pražského jara.

26:10

Byla naprosto vyrovnaná a vzpřímená, vzpomíná na poslední chvíle Milady Horákové její dcera

Číst článek

„Našla jsem zde otce, který byl ještě v dobrém zdravotním stavu. Našla jsem zde svého životního partnera. Narodily se mi děti. To bylo všechno to, co jsem si vždycky přála,” vzpomínala Kánská.

Když v rozhovoru pro Český rozhlas mluví o rodičích, poukazuje i na to, jaký vliv měl její otec na svou manželku a její matku. „Možná, že bez jeho vlivu by máma nebyla tak pevná ve svém rozhodnutí, že musí bojovat. Člověk vždycky potřebuje vedle sebe někoho, kdo ho podepře a to byl můj otec, který skutečně byl její skála,“ dodává.

Úryvek z poslední řeči Milady Horákové.

„„Své činy jsem dělala vědomě a chci nést také plnou a veškerou odpovědnost za ně a odevzdaně přijmu trest, který bude pro mě nalezen.“

Milada Horáková

Milada Horáková zemřela 27. června 1950. Bohuslav Horák ji přežil o 26 let. Zemřel ve Washingtonu v říjnu 1976. Očištění jména své ženy se ale do smrti nedočkal. Rozsudek nad Miladou Horákovou byl sice zrušen na konci 60. let v době politického uvolnění, plně rehabilitována byla ale až po Sametové revoluci. V roce 1991 jí prezident Václav Havel udělil in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme