Tanky v Gaze vyvolají velkou krizi, očekává unijní exdiplomat

Evropská unie má tradičně na Blízkém východě speciální roli a mohla by v budoucnu sehrát roli i při mírových vyjednáváních, věří expert na EU a Blízký východ z think-tanku CEPS James Moran, který v minulosti působil i jako velvyslanec EU v Egyptě či Jordánsku. Teď v době války mají ale v Izraeli primát Spojené státy. Evropské výzvy ke zdrženlivosti by proto měly být dobře koordinované s Američany, říká v nejnovější epizodě Bruselských chlebíčků.

Bruselské chlebíčky Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruselské chlebíčky 67

Komunikace představitelů Evropské unie k otázce dění v Izraeli a Gaze je podle Jamese Morana přinejmenším zmatená (ilustrační foto) | Foto: Vladimír Staněk | Zdroj: Český rozhlas

Prohlášení a výzvy Izraeli, aby při ofenzivě v reakci na brutální útok Hamásu dodržoval mezinárodní právo, musí být sladěné s americkými představiteli, jinak nebudou mít velký vliv, myslí si James Moran. „Prohlášení evropských lídrů jsou sama o sobě důležitá spíš pro domácí publikum zde v Evropě,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Bruselské chlebíčky s Jamesem Moranem

Demonstrace v arabském světě

Pozemní ofenziva Izraele v Pásmu Gazy podle něho bude mít velký dopad na celý region.

„Pokud se budou tanky valit do Gazy, uvidíme v arabském světě pravděpodobně takové demonstrace, jaké jsme nezažili od arabského jara před 13 lety. Přinese to nestabilitu a konflikt v celém regionu,“ dodává.

A ofenziva by mohla mít dopady i na atmosféru v Evropské unii. „Pokud budou přibývat civilní oběti, pokud budou televizní obrazovky plné obrázků tanků vyhazujících do povětří nemocnice a kostely, tak to bude mít vliv na veřejné mínění v Evropě a to zase ovlivní pozice evropských lídrů,“ předpovídá někdejší unijní diplomat.

Analytička Bellingcatu: U nemocnice v Gaze jsme potvrdili kráter, těžko říct zda od rakety

Číst článek

Izrael jako horké téma

Komunikace představitelů Evropské unie k otázce dění v Izraeli a Gaze je podle Jamese Morana přinejmenším zmatená. Může za to i dlouhodobá nejednotnost postojů vůči Izraeli a Palestině mezi jednotlivými členskými státy sedmadvacítky.

Může si být Evropská unie jistá, že její peníze na podporu palestinských civilistů neskončí v rukou teroristů z Hamásu? A jaký je dlouhodobý vliv členských států na Izrael a Palestinskou samosprávu? Poslechněte si nejnovější díl Bruselských chlebíčků, audio je v úvodu článku.

Zdeňka Trachtová, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme