Polský exprezident Walesa navrhl Navalného na Nobelovu cenu míru. ‚Jako výraz uznání jeho odvahy.’

Bývalý polský prezident Lech Walesa, který byl před lety oceněn Nobelovou cenou za mír za nenásilný boj proti komunismu, navrhl uvězněného ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného jako kandidáta na udělení tohoto ocenění. Uvedl to ve čtvrtek polský list Gazeta Wyborcza.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Velice mne těší, že mohu navrhnout Alexeje Navalného na Nobelovu cenu za mír za rok 2020 jako výraz uznání jeho odvahy a úsilí o odhalování korupce, za obranu politické plurality a odpor proti narůstajícímu autoritářství režimu v Ruské federaci,” uvedl bývalý prezident v dopise Nobelovu výboru.

Ministerstvo zahraničí předvolalo velvyslance Ruska. Podle něj má Česko ‚dvojí standard‘ diplomacie

Číst článek

„Přední ruský bojovník proti korupci Navalnyj v současnosti bojuje proti totalitě o ideály demokracie, základní práva a lidské svobody a o právní stát, stejně jako jsem bojoval v komunistickém Polsku před několika desetiletími,” napsal Walesa.

Nominace je podle něj v souladu s názory světových vůdců, organizací a institucí, odsuzujících způsob, jakým ruské úřady zacházejí s opozičníkem.

Ale i přes tyto projevy uznání a úcty mezinárodního společenství jsou v Rusku nadále zabíjeni ochránci lidských práv, političtí aktivisté a nezávislí novináři, anebo jejich zdraví i životy jsou ohroženy, uvedl Walesa.

Nobelova cena z roku 1983

„Věřím, že udělení Nobelovy ceny za mír panu Navalnému bude milníkem v uznání klíčové práce, jaké se chápou političtí aktivisté při obraně práv druhých lidí a pro zachování míru,” zdůraznil Walesa, který Nobelovu cenu za mír získal v roce 1983.

Soud poslal Navalného ještě na necelé tři roky za mříže. ‚Vše bude v pořádku,’ vzkázal po verdiktu

Číst článek

Stalo se tak poté, co se komunistický režim pokusil potlačit první nezávislé odbory ve východním bloku a současně protikomunistické hnutí Solidarita vyhlášením výjimečného stavu (fakticky stanného práva) a uvězněním jeho vůdců, včetně Walesy.

Navalnyj loni v srpnu přežil pokus o otravu. V bezvědomí jej přepravili ze Sibiře do Berlína, kde mu zachránili život. Podle západních laboratoří a Organizace pro zákaz chemických zbraní jej otrávili látkou ze skupiny Novičok.

Podle Navalného se tak stalo na příkaz Moskvy. Kreml to popírá, stejně jako tvrzení opozičníka, že zavraždit jej nařídil přímo prezident Vladimir Putin a otrávit se jej pokusila tajná služba FSB.

Po návratu z léčení v Německu do Moskvy Navalného zadrželi hned na letišti a soud mu toto úterý změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný, za mřížemi má být skoro tři roky. Desítky tisíc Rusů vyšly do ulic mnoha měst napříč Ruskem protestovat. Policie podle odhadů zadržela více než 10 000 lidí, stovky z nich už soudy potrestaly krátkodobým vězením či pokutami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme