Čtyřnozí tuláci končí podle Egypťanů na asijských talířích. Proti vývozu psů protestuje i fotbalista Salah
Poslankyně egyptského parlamentu přišla se svérázným řešením problému toulavých psů. Podle Margaret Ázerové by měl Egypt zvířata vyvážet do zemí, kde psy konzumují. Například do Jižní Koreje. Nejasná vyjádření egyptské vlády pak přispěla k dohadům, že země už pochytané psy exportuje. Ministerstvo zemědělství to sice popřelo, Egypťané si ale jistí nejsou.
„Viděla jsem to na sociálních sítích. Úřady psy chytají a nelidsky s nimi zacházejí. Vyvážejí je, i když to vláda popírá,“ zlobí se majitelka psa Raša.
Čtyřnozí tuláci končí podle Egypťanů na asijských talířích. Proti vývozu psů protestuje i fotbalista Salah. Téma pro zpravodaje Štěpána Macháčka
„Jsou lidé, kteří zásilky psů do zahraničí potvrdili. A ti pejsci určitě nekončí u lidí, kteří s nimi budou chodit na procházky,“ doplňuje pro Radiožurnál žena. Patří mezi pejskaře, kteří se na nábřeží v egyptské Alexandrii zapojili do hromadného venčení.
Chtějí na problém upozornit a ukázat, že i egyptští pouliční psi si zaslouží vlídnost. Raša má na vodítku krásnou mladou fenku Divu s krátkou bíle krémovou srstí a nahoru stočeným ocasem.
Téhle rase se v Egyptě říká baladí, což v překladu znamená „místní“. A většina zdejších pouličních psů je právě téhle rasy.
„Lidé se k psům baladí většinou nechovají dobře, jsou podle nich bezcenní. A přitom je to tak chytrý pes. Strašně rychle se naučila povely a teď mě poslouchá a chrání. Našla jsem ji jako stěně v útulku, srazilo ji předtím auto a měla zlomené dvě nohy,“ vypráví Raša příběh své fenky.
‚Odolní proti nemocem‘
Pro tyto protestující alexandrijské pejskaře je nemyslitelné, aby egyptští psi baladí skončili na pánvi někde v Asii. Vyzývají proto k chovu této místní rasy.
„Namísto pořizování drahých husky nebo německých ovčáků za tisíce liber povzbuzujeme lidi, aby si vzali domů místního psa baladí. Je krásný, umí hlídat a poslouchá stejně jako jiní psi. Navíc má výrazně lepší imunitu vůči nemocem než vyšlechtěná plemena a psi s urozeným rodokmenem,“ vysvětluje Nagla Banháwíjová, která má s sebou tři baladí štěňata.
A na místní rasu nedá dopustit ani Umar Muhammad, který v Alexandrii provozuje středisko pro výcvik psů. „Pes baladí se teď poprvé dostane do egyptského registru psích rodokmenů. Baladí se velmi dobře cvičí, mají skvělou imunitu a můžou se chovat venku i v bytě,“ vyjmenovává výhody plemene.
Odolnost baladí je podle něj daná tím, že je to přírodní plemeno, které nevzniklo žádným šlechtěním. Stejný pes je vyobrazen už ve staroegyptských chrámech a hrobkách. Egyptskému baladí je nejbližší izraelský kanaánský pes a africké plemeno basenji. Baladí žije v egyptské poušti, s lidmi na vesnicích i pod zaparkovanými auty ve městech.
„Dalšímu množení toulavých psů se dá zabránit sterilizací. Ale nápad s vývozem psů, jejich trávení a podobně, to je něco naprosto nelidského. Tohle žádné náboženství na světě nedovoluje,“ říká Radiožurnálu cvičitel psů Umar.
Dříve psy stříleli
Policie dříve psy v ulicích střílela, to už je naštěstí podle Umara v Egyptě minulostí. Podle pejskařky Nagly se negativní postoj části veřejnosti ke psům objevil v Egyptě až poměrně nedávno.
„Egypťané začali jezdit za prací do Saúdské Arábie a dalších zemí Zálivu. A tam slyšeli, že pes je z hlediska islámu nečisté zvíře,“ popisuje.
Vztah Egypťanů k psům se ale prý v posledních letech hodně mění k lepšímu. „Egyptští teologové na al-Azharu dnes říkají, že psi z náboženského hlediska nijak závadní nejsou. Také my se snažíme postoj ke psům změnit. Říkáme lidem: vezměte děti, dokud jsou malé, a pojďte jim ukázat, že pes má duši stejně jako člověk," dodává Nagla.
Pouličních psů je v Egyptě podle některých studií přes dvacet milionů. Na obranu čtyřnohých tuláků se postavily egyptské celebrity, mezi nimi i fotbalová hvězda Mohamed Salah, který hraje v egyptské reprezentaci a anglickém Liverpoolu.