V Sýrii se týden po pádu Asadova režimu opět otevřely školy. Neděle je prvním pracovním dnem

Žáci v Sýrii se v neděli vrátili do škol, jejichž znovuotevření nařídili povstalci, kteří se po pádu režimu prezidenta Bašára Asada před týdnem dostali k moci. Informuje o tom agentura Reuters. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen mezitím podle agentury AFP zdůraznil, že Sýrie potřebuje okamžitou humanitární pomoc a dodal, že podle odhadů OSN od začátku ofenzivy povstalců proti Asadovi byl v zemi vysídlen přibližně jeden milion lidí.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křesťanské syrské děti v Damašku jdou na první mši poté, co se chopili vlády nad zemí povstalci a padla vláda Bašára Asada (15. prosince 2024)

Křesťanské syrské děti v Damašku jdou na první mši poté, co se chopili vlády nad zemí povstalci a padla vláda Bašára Asada (15. prosince 2024) | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Ahmad Šara, vůdce islamistické sunnitské skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS), který je nyní faktickým vládcem Sýrie, stojí před výzvou zajistit obnovu země, kterou zdevastovala 13 let trvající občanská válka, v níž zahynuly statisíce lidí. Z některých syrských měst přitom zbyly jen trosky, syrská ekonomika se v důsledku války a mezinárodních sankcí zhroutila a miliony syrských uprchlíků stále žijí v uprchlických táborech mimo svou vlast.

6:13

‚99 procent euforie a procento obav.‘ Damašek slaví na prahu nejasné budoucnosti, říká novinář Boháč

Číst článek

Neděle je prvním pracovním dnem ve většině arabských zemí a podle zdroje Reuters se žákům otevřela většina syrských škol. Někteří rodiče se ale podle agentury zatím rozhodli své potomky do školy nepustit kvůli nejistotě ohledně stávající situace.

Na nádvoří chlapecké školy v Damašku žáci radostně koukali na to, jak jejich ředitel vyvěšuje novou syrskou vlajkou. „Všechno je v pořádku. Máme veškeré vybavení, pracovali jsme na zajištění vybavení asi dva nebo tři dny, aby se žáci mohli bezpečně vrátit do škol,“ uvedl ředitel Ráid Násir.

V jedné třídě žák připevnil novou vlajku ke zdi. „Jsem optimistický a velmi šťastný,“ uvedl Saláhaldín Dijáb. „Bál jsem se chodit po ulici v obavách, že mě odvedou do armády. Bál jsem se, když jsem došel k checkpointu,“ řekl.

Pedersen v neděli apeloval na mezinárodní společenství, aby poskytlo Sýrii humanitární pomoc, přičemž poukázal na těžkou situaci syrských uprchlíků.

Červený kříž v Sýrii eviduje 35 tisíc pohřešovaných za 13 let. Otevření věznic dává naději jejich rodinám

Číst článek

„Všichni víme, že Sýrie prošla obrovskou humanitární krizí. Musíme zajistit, aby se Sýrii dostalo více okamžité humanitární pomoci pro tamní obyvatelstvo a pro všechny uprchlíky, kteří se chtějí vrátit. To je nesmírně důležité,“ řekl po příjezdu do Damašku. Rovněž poznamenal, že Sýrie potřebuje „důvěryhodný soudní systém“, aby se zabránilo pomstám za zločiny spáchané během války.

Sousední státy a světové mocnosti stále pozorují, jak se bude nová syrská administrativa chovat. Vůdce HTS Šara je proslulý spíše pod svou bojovou přezdívkou Abú Muhammad Džúlání a jeho skupina byla před svým přejmenováním spřízněná s teroristickou skupinou Al-Káida a figuruje na seznamech teroristických skupin v řadě zemí. Čelní diplomaté z USA, Turecka, EU a arabských zemí se v sobotu sešli v Jordánsku.

Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena se shodli na tom, že nová syrská vláda musí respektovat práva menšin. Šara se již dříve nechal slyšet, že nová vláda bude hájit práva menšin a že se Západ nemá čeho obávat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme