Peněz do vědy, výzkumu a inovací jde v Česku v poměru k HDP skoro stejně jako ve vyspělých zemích. Problém je spíš ve spolupráci v trojúhelníku univerzity, inovační centra a průmysl.
Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl odmítl, že by chybějící částky v rozpočtu byly snadno řešitelné a fakticky drobné, jak tvrdí ministr financí Zdeněk Stanjura (ODS).
Dohoda mezi polostátním ČEZ a firmou Rolls-Royce, která chystá výrobu malých modulárních reaktorů, je před podpisem. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka to podpoří i další český průmysl.
Odstraňování bariér jde v Evropě podle Petra Koblice, generálního ředitele Pražské burzy cenných papírů a také federace evropských burz, „strašně pomalu a ztuha“.
V Česku běží akce Velký týden malých firem. Poukázat má na význam malých podniků v ekonomice. V jejich rozvoji nejčastěji brání příliš byrokracie a regulací. Daleko víc než výše daní či dotací.
Místopředseda hnutí STAN a poslanec Lukáš Vlček je spoluautorem nové hospodářské strategie Česka, která má zlepšit tuzemskou ekonomiku. Podle Svazu průmyslu a dopravy v ní ale chybí určení priorit.
Napadení tendru na Dukovany Westinghousem a EDF se dalo čekat. Nepředpokládám ale, že by vše antimonopolní úřad zastavil, říká poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Současný systém platů ve veřejné sféře je demotivační pro mladé lidi a nikdo se v něm nevyzná, říká ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus.
Například v bytovém domě v Plzni, který si pořídil fotovoltaiku včetně baterie už loni, lidé šetří zhruba čtvrtinu původních výdajů za elektřinu měsíčně.
„V Dánsku zaměstnanci, který se stane nezaměstnaným, systém zajišťuje vysokou podporu, která téměř odpovídá jeho předchozímu příjmu,“ říká pro Český rozhlas Plus expert Petr Bezouška.
Když jihokorejská jaderná firma KHNP stavěla reaktory ve Spojených arabských emirátech, získal Westinghouse kus zakázky. Rádi bychom to viděli i tady, říká šéfka SÚJB Dana Drábová.
Jak se obnovuje provoz elektrických sítí po blackoutu? Za pomoci vodních a uhelných elektráren. Ty druhé se ale zanedlouho vypnou. ČEPS proto chystá nový program pro zajištění obnovy soustavy.
Ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL je přesvědčený, že jeho návrh o povinném zálohování PET lahví a plechovek vláda schválí ještě do konce srpna. Proti jsou odpadářské firmy i řada obcí.
Za byrokratické úkony zaplatí podnikatelé 72 miliard korun ročně. Čtvrtina nařízení by se přitom dala zjednodušit nebo zrušit a ušetřené peníze by pak firmy mohly investovat.
Ochota vlády jednat o finanční pobídce pro investici americké firmy onsemi do další výroby čipů v Rožnově pod Radhoštěm byla klíčová. Uhradit má vícenáklady oproti podmínkám v jiných zemích.
Maximalistická varianta objednat si rovnou čtyři nové jaderné bloky je pro Česko riskantní. Pokud by se jejich stavba prodražila, cenu elektřiny v budoucnosti zbytečně potáhnou tyto zdroje vzhůru.
Velké televize i vydavatelství médií na Slovensku ovládají finanční skupiny, pro které je výhodné mít dobré vztahy s vládou. Snaží se tak předcházet tomu, že utrpí jejich jiný a větší byznys.
Hnutí STAN chce víc zdanit banky proto, aby neodplývaly miliardy z jejich zisků do zahraničí. A zároveň stát získal do rozpočtu zhruba 20 miliard korun příjmů navíc.
Část českého průmyslu, jako je výroba aut a strojírenství, je silně závislá na dovozu surovin a materiálů z Číny. Nová studie popisuje krizové scénáře dopadů obchodních a vojenských válek na firmy.
V Poslanecké sněmovně je už počtvrté za posledních 15 let návrh zákona o regulaci lobbingu. Pokud ho Česko nepřijme do konce příštího roku, hrozí zastavení evropských peněz z Národního plánu obnovy.
České školství má místo biflování učit víc přemýšlet a nebát se mluvit. Pak se ve světě Češi více prosadí se svými nápady ve startupech. U nás by jim pomohly lepší podmínky pro zaměstnanceké akcie.
Státu na pokrytí mimořádných výdajů v energetické krizi chybí podle šéfa Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla ještě 34 milliard korun. Jsou to účelová čísla, tvrdí akcionář ČEZ Pavel Grünfeld.
Jak rozhýbat německý ekonomický kolos? Musíme si udělat domácí úkoly, máme velké strukturální problémy, říká v rozhovoru Melanie Vogelbachová z Německé průmyslové a obchodní komory.
Největší ekonomika Evropy má podobné problémy, jaké známe z Česka. Tíží ji vysoké ceny energií, nedostatek lidí a velká byrokracie, říká Melanie Vogelbachová z Německé průmyslové a obchodní komory.
Pokud by se na stavební povolení čekalo v řádu dnů, byty by mohly zlevnit až o 15 procent, odhaduje v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv majitel Trigemy Marcel Soural.
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala popisuje, jak podle něj hospodaří stát: „Zrovna štika v rybníku nejsme. Jsme takový ten líný kapr někde u dna.“