Partneři si budou dál klást pasti, vláda ale přežije

Těžko říct, jestli hnutí ANO a ČSSD nahání víc hrůzy neúspěšný souboj s koronavirem, nebo slábnoucí preference před volbami. Jisté ale je, že koalice prochází dalšími vážnými otřesy. Ty tam jsou časy, kdy se Andrej Babiš pyšnil, že zachránil ČSSD, a kdy nás Jan Hamáček přesvědčoval, že se jeho strana odrazila ode dna. Dokonce i vztahy obou lídrů se přiblížily bodu mrazu, jak zdokumentoval spor o výběrové řízení na antigenní testy pro školy.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček a Andrej Babiš

Jan Hamáček a Andrej Babiš | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Připomeňme ale i další. Například odlišnou představu koaličních partají o míře tvrdosti protiepidemických opatření. ČSSD už rok razí přísné restrikce, zatímco ministři za ANO co chvíli hovoří o rozvolňování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Jelínek: Partneři si budou dál klást pasti, vláda ale přežije

O víkendu sociální demokraté vyzvali k odstávce průmyslových podniků mimo kritickou infrastrukturu do doby, než se budou povinně testovat zaměstnanci.

Ještě než v pondělí ubrali z razance, stihla je vicepremiérka za ANO Alena Schillerová v deníku Právo obvinit, že z celé věci dělají hloupý „ideologický spor bohatých proti chudým“. Přitom přesnější by bylo popsat situaci jako střet opatrných a riskujících.

Od premiéra Babiše to z téhož důvodu schytal odborový předák Josef Středula, podle kterého dala vláda přednost ekonomickým zájmům před ochranou občanů. Babiš v něm do budoucna vidí vážnějšího soupeře než v levicovém partnerovi, a tak Středulu obratem označil za největší ohrožení ekonomiky.

Odpovědnost za potírání covidu

Ovšem ani sociální demokraté nejsou žádnými svatoušky. Do nezbytných legislativních norem se snaží vpašovat kontroverzní návrhy a doufají, že je poslanci a senátoři spolknou i s navijákem. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová připravila užitečný bonus pro osoby nuceně umístěné do karantény.

Ministr zahraničí Petříček: Spolupráce s hnutím ANO po volbách? Nedovedu si to představit

Číst článek

Oranžoví poslanci však k takzvané izolačce přimíchali lepší ochranu zaměstnanců před zaměstnavateli a změny v ohlašování volných pracovních míst. Jakkoli lze mít tyto pozměňovací návrhy za prospěšné, dalo se čekat, že vyvolají pravo-levou třenici, v níž může shořet i původní důležitá předloha motivující lidi k testování a obezřetnému chování. Tak se také stalo a Maláčová musí opět kmitat.

ČSSD se už měsíce snaží voličům ukázat, že ona hájí zájmy seniorů, rodin s dětmi, zaměstnanců, zkrátka skupin převážně nízkopříjmových, kdežto ANO kope za byznysmeny a lépe situované, čehož je důkazem daňový balíček schválený loni jak babišovci, tak občanskými demokraty. Spatřuje v tom vedle profesionálnějšího krocení infekce poslední šanci, jak si před voliči zachránit krk a neskončit po volbách mimo sněmovnu.

Proto také sociální demokraté nestojí o konec koaličního kabinetu a dávají přednost viditelným soubojům na jeho půdě. Stejně jako Babišovi i jim dochází, že výměna vlády půl roku před volbami by byla dokladem její neúspěšnosti. Z téhož důvodu patrně budou dál stát i za svými ministry.

Premiér Babiš a prezident Zeman jdou po krku šéfa diplomacie Tomáše Petříčka. Coby uchazeč o křeslo předsedy ČSSD pije krev i Hamáčkovi, zvlášť když opakuje, že pro příště si strana musí spolupráci s ANO zatrhnout. Hamáček už Petříčkovi vzkázal, ať zváží, jestli vůbec stojí o místo ve vládě s babišovci, víc si ale proti němu netroufne, aby nepůsobil jako premiérův nohsled.

Chce-li na podzim uspět ANO, musí vyrazit za voliči i do středopravicového prostoru a nespoléhat se jen na vytunelovaný elektorát ČSSD a KSČM. Sociální demokraté se naopak snaží vedle levicových stoupenců oslovit i kritiky ANO. Tomu budou odpovídat i bitvy sváděné v příštích měsících.

Odpovědnosti za potírání covidu se však žádná s koaličních stran zbavit nemůže. Už proto by spíš měly napravovat, co dosud zpackaly, než si navzájem klást další a další pasti.

Autor je politický analytik

Lukáš Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme