Před 70 lety odsoudili generála Heliodora Píku k smrti. ‚Jde o politickou vraždu,‘ napsal před popravou

Před 70 lety si československý voják Heliodor Píka u soudu vyslechl tuto větu: „Obžalovaný generál se odsuzuje k trestu smrti provazem.“ O jeho procesu se mluví jako o první justiční vraždě v Československu. Veterán z první a druhé světové války a diplomat Heliodor Píka zemřel kvůli údajné špionáži a vojenské zradě. Jeho jméno soud očistil až v roce 1968.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Heliodor Píka jako legionář ve Francii za první světové války

Heliodor Píka jako legionář ve Francii za první světové války | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

„Jsem šťasten, že jménem celé československé armády vás mohu přivítat na půdě Československa. Zdravíme ve vás představitele slovanského hrdinství,“ vítá na záznamu z archivu Českého rozhlasu Heliodor Píka v roce 1946 maršála Josipa Tita, pozdějšího jugoslávského prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 70 lety odsoudil soud generála Heliodora Píku k trestu smrti provazem. Více si poslechněte v reportáži Veroniky Hlaváčové

Už tři roky na to si ale generál Píka vyslechl odsuzující rozsudek ve vykonstruovaném procesu. Pro režim byl nepohodlný, mimo jiné protože jako šéf vojenské mise v Moskvě viděl zoufalé podmínky v zajateckých táborech a také znal fungování sovětských tajných služeb.

„Před hrůzně tragickými okamžiky stojím klidný, vyrovnaný, s čistým svědomím. Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl. Vždyť je vše tak průhledné, že jde o politickou vraždu,“ cituje Radiožurnál z dopisu, který napsal Heliodor Píka před popravou.

Osobní spis generála Heliodora Píky | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Soudní proces trval v lednu 1949 jen tři dny. Soudce přečetl předem připravený rozsudek. Syn Heliodora Píky Milan už dřív popsal, jak se s otcem loučil den před smrtí: „Naše poslední slova - prosil mě - Milane, nemsti se. Právě naopak: buď spravedlivý k lidem, snaž se odvrátit rozkol, snaž se o dorozumění a starej se o maminku. A prosím tě, až přijde vhodná doba, očisti moje jméno.“

Syn Milan jméno svého otce očistil v roce 1968, kdy dosáhl obnovy řízení. Takto o takzvané rehabilitaci Píky vysílal Československý rozhlas před 50 lety. Hlasatel popisoval situaci u vyššího vojenského soudu: „Dnešní svědecké výpovědi objasnily z části činnost generála Píky, potvrdily jeho čestné jednání a rozhodně vyloučily tvrzení o sabotážní činnosti generála Píky. Z výpovědí svědků je patrný i dřívější fyzický nátlak na vyslýchané a nehodnověrnost protokolů z roku 1949.“

Vaš před soudem

Později - v roce 2001 - se dostal k soudu Karel Vaš, někdejší prokurátor z kauzy Heliodora Píky. Vaš opakoval, že si Píka zasloužil tvrdý trest.

Generál Heliodor Píka na fotografii ze spisu StB | Zdroj: Post Bellum

„O tom nepochybuji. Měl dvojí tvář. Jednak to byl kádrový profesionální důstojník, na druhé straně zradil. Existoval zákon. Ten zákon byl neměnný. Moje činnost byla absolutně nestranná, absolutně čistá,“ popisoval prokurátor.

Bývalý prokurátor nakonec potrestaný nebyl kvůli promlčení případu. Karel Vaš sice dostal sedmiletý trest vězení, vyšší soud ale stíhání zastavil.

Bojovou zástavu – brigádní prapor předává generál Heliodor Píka; veliteli brigády pplk. Vladimíru Přikrylovi , náčelníkovi štábu brigády škpt.gšt. Vilému Sacherovi a náčelníkovi operačního oddělení brigády kpt. Karlu Hlásnému | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Divizní generál Heliodor Píka byl odsouzený konkrétně za to, že údajně vyzrazoval od roku 1940 Britům skutečnosti, opatření a předměty, které měly zůstat utajené pro obranu republiky.

„Přivedli ho z cely smrti. Tady ho kat ho pověsil. Doktor k němu přišel, poslechl, jestli mu ještě bije srdce. Když ne, tak ho dali do rakve. Při popravě byl klidný, vykouřil cigaretu, s nikým nemohl mluvit, protože tam byli jen samý dozorci,“ vzpomínal na něj bývalý vězeňský dozorce plzeňské věznice na Borech Josef Klesla.

Heliodor Píka zemřel v červnu 1949, pět měsíců po vynesení rozsudku.

Pamětní deska na budově Generálního štábu Armády ČR v pražských Dejvicích | Foto: Petr Jadrný | Zdroj: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme