Kontroverzní návrh zákona prošel v Gruzii druhým čtením. Protestovaly proti němu desetitisíce lidí
Kontroverzní návrh zákona o zahraničním vlivu ve středu prošel druhým čtením v gruzínském parlamentu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Do ulic hlavního města Tbilisi ve středu na protest proti normě vyšly desetitisíce lidí. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová odsoudila násilí na protestech a vyzvala Gruzii, aby se nevzdávala cesty do Evropy.
Chystaný zákon má podle vládní strany Gruzínský sen vnést větší jasno do financování nevládních organizací. Odpůrci dokument označují za „ruský zákon“, sepsaný po vzoru Ruska, kde podobná právní úprava umožnila Kremlu potlačit opozici a nevládní organizace a umlčet nezávislá média.
Návrh zákona od chvíle, kdy jej Gruzínský sen v polovině dubna předložil parlamentu, opakovaně přivedl do ulic tisíce Gruzínců.
Vyvolal také obavy v Bruselu, který varoval, že přijetí tohoto typu zákona by mohlo zmařit gruzínské šance na vstup do Evropské unie.
Překročení rámce ústavy. Gruzínci znovu protestují proti spornému zákonu o zahraničních agentech
Číst článek
Pro zákon, který chce vláda definitivně schválit do poloviny května, hlasovalo 83 poslanců a 23 bylo proti, uvedla agentura AFP.
Gruzínský sen má v parlamentu dostatečnou většinu potřebnou nejen k přijetí zákona, ale i k přehlasování očekávaného veta prezidentky Salome Zurabišviliové.
Na protest proti zákonu se ve středu večer sešly desetitisíce lidí, uvedla AFP. Demonstranti se s vlajkami Gruzie a Evropské unie shromáždili před budovou parlamentu, kde policie v úterý rozehnala shromáždění za použití slzného plynu, vodního děla a gumových projektilů.
Podle agentury Reuters použila ve středu proti demonstrantům znovu slzný plyn a také omračující granáty.
Šéfka Evropské komise von der Leyenová uvedla, že s „hlubokým znepokojením“ sleduje demonstrace v Gruzii, které potlačuje policie. Odsoudila násilí a vyzvala gruzínskou vládu, aby „neopouštěla cestu do Evropy“.
„Gruzínští občané vyjadřují svou hlubokou oddanost demokracii a gruzínská vláda by měla tento jasný vzkaz vzít na vědomí,“ uvedla v prohlášení zveřejněném na sociální síti X. Napsala také, že EU jasně vyjádřila své obavy ohledně chystaného zákona o zahraničním vlivu.
Gruzínský sen, který v pětimilionové kavkazské zemi vládne od roku 2012, obviňují kritici z autoritářských sklonů a přílišné blízkosti k Rusku. Vládní strana ale podle průzkumů veřejného mínění zůstává nejoblíbenějším uskupením v zemi, i když její popularita od posledních voleb v roce 2020 zeslábla.