Cíl izraelské armády zničit teroristické struktury Hamásu je nemožné splnit, říká bývalý velvyslanec
Izraelská armáda říká, že zlikvidovala velitelskou strukturu hnutí Hamás v severní části Pásma Gazy. Tvrdí také, že zabila tisíce bojovníků. Podle Hamásem kontrolovaného ministerstva zdravotnictví ale valnou část obětí izraelské operace tvoří civilisté. Jak se pozná úplné a konečné vítězství, které slibuje izraelský premiér? O situaci hovoří v Interview Plus bývalý velvyslanec v Izraeli Jiří Schneider.
Podle mluvčího izraelské armády se podařilo zlikvidovat vojenskou strukturu Hamásu v severní Gaze.
Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je bývalý velvyslanec v Izraeli Jiří Schneider
„Izraelská vláda slibovala, že zlikviduje teroristické struktury Hamásu v Gaze. To je velký slib, o kterém musela vědět, že nepůjde splnit – rozhodně ne v krátké době,“ říká Jiří Schneider, bývalý velvyslanec v Izraeli.
„Izraelcům bylo jasné, že bude mnoho obětí a mezinárodní veřejné mínění jim nedá příliš času na to, aby takovým způsobem pokračovali. Objevila se i žaloba u soudního dvora z genocidy. Existovalo jisté okno, kdy šlo tyto operace provádět, poté se přesunuli ze severu na jih a okno se teď zavírá. Důvodem je počet obětí, omezené nasazení rezervistů a ekonomické problémy,“ dodává.
Změna plánů
Nová fáze se odrazí i v reálném životě. „Nebudou probíhat masové operace, nepůjde o nasazení v takovém měřítku. Bylo mobilizováno 300 tisíc vojáků, což není možné udržet. Otázkou je, jak se budou proměňovat cíle operace. Maximalistický cíl zničení teroristických struktur Hamásu působících téměř 20 let je nemožné splnit,“ tvrdí Schneider.
Elitní velitel Hizballáhu zemřel při Izraelském útoku v Libanonu. Je to bolestivý úder, píše Reuters
Číst článek
Od vyslovení tohoto cíle premiérem Benjaminem Netanjahuem se lidé dožadují jeho zpřesnění. „Je to zkušený politik a věděl, že víceznačné vyjádření je nejlepší, protože mu lze dávat různé interpretace, které se výrazně liší u izraelských extremistů a realistů,“ míní.
Podle Schneidera se Hamás neobtěžuje tím, že by rozlišoval mezi civilisty a bojovníky – otázkou zůstává, zda je dělí Izrael. „Evidentně není možné se vyhnout civilním obětem v tak masivní operaci. Myslím, že můžeme vyloučit záměr vojáků a politického vedení. Hamás používal civilisty jako štít a nebylo jasné, kdo je a kdo není ozbrojenec,“ vysvětluje.
Klesající podpora
Benjamin Netanjahu se údajně snaží maximálně odložit konání voleb včetně vyšetřování toho, jak mohlo dojít k údálostem ze 7. října.
‚Máme epidemii úniků informací.‘ Netanjahu chce své kolegy dát vyšetřit na detektor lži
Číst článek
„Zdá se, že důvěra v něj osobně a ve vládu, kterou reprezentuje, klesá a zvolen by nebyl, což byl ostatně i důvod, proč vznikla válečná vláda obsahující představitele mimo koalici. Extrémní představitelé sionistického nacionalismu tam zůstali a komplikují všechna vyjednávání.“
Vláda se podle protestujících dostatečně nesnaží dostat rukojmí na svobodu. „Bylo by nespravedlivé říct, že všem představitelům vlády a izraelského establishmentu nezáleží na osudu rukojmích, ale budou muset ustoupit, protože se jim jejich propuštění nepodaří splnit,“ domnívá se bývalý český velvyslanec v Izraeli.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus, audio je v úvodu článku.