Kdo může za smrt 11 dětí? ‚Šlo o naváděnou munici, tu Palestinci nemají,‘ shodují se experti
Za smrt jedenácti palestinských dětí v táboře Maghází v Pásmu Gazy s velkou pravděpodobností může přesně naváděná izraelská střela. Podle americké televize CNN se na tom nezávisle na sobě shodli tři experti, kteří si prohlédli nejen fotky z místa útoku, ale také trosky použité munice. Izraelská armáda odpovědnost odmítá.
„Určitě se jedná o lehkou střelu vypálenou dronem,“ řekl Chris Cobb-Smith, bývalý důstojník britské armády a expert na zbraně. Ten je jedním ze tří odborníků, které televize CNN oslovila.
Každý z nich zkoumal fotografie a videa z místa útoku v palestinském utečeneckém táboře Maghází, ke kterému došlo 16. dubna. Pořídil je nezávislý novinář pracující pro CNN a zachycují malý kráter a okolní budovy poseté drobnými dírami. Ty podle expertů svědčí o fragmentaci způsobené sofistikovanou střelou.
Američtí studenti proti Izraeli. Vadí jim válka a disproporční utrpení Palestinců, uvádí novinářka
Číst článek
Strýc jednoho z dětí, které v době útoku hrály stolní fotbálek, také shromáždil úlomky použité munice včetně něčeho, co vypadá jako část obvodové desky.
Právě tento nález podle bývalého britského důstojníka a experta na drony Chrise Lincoln-Jonese dokazuje použití sofistikované munice. Například v dělostřeleckých granátech je podle něj minimum elektroniky.
Jeho názor potvrzuje i N.R. Jenzen-Jones, specialista na munici a ředitel výzkumné společnosti Armament Research Services. Podle něj trosky „silně naznačují řízenou munici, s největší pravděpodobností řízenou střelu nebo vyčkávací munici“. O jakou šlo konkrétně, nedokázal určit.
U nemocnic v Pásmu Gazy našli 400 těl v masových hrobech. Palestinci viní Izraelce, ti to odmítají
Číst článek
Podle Cobb-Smithe, který má zkušenosti s identifikováním munice používané Izraelem v Gaze, není pochyb o tom, že útočil Izrael, protože Palestinci „nemají ve svém arsenálu nic tak sofistikovaného“.
CNN se na okolnosti útoku ptala přímo izraelské armády. 18. dubna uvedla, že zasáhla teroristický cíl v táboře Maghází, ale odmítla poskytnout další podrobnosti.
O dva týdny později tvrdila, že o útoku 16. dubna v 15.40 nemají žádný záznam. „Dotyčný úder byl proveden v jiném čase, než bylo popsáno v dotazu, a byl schválen na základě přesných zpravodajských údajů,“ reagovala armáda. Přesný čas útoku ale potvrzují dvě na sobě nezávisle pořízená videa a jejich metadata. Místní palestinští novináři navíc tvrdí, že v tento den šlo o jediný nálet v táboře.
Izraelská armáda pak odmítla poskytnout jakékoliv důkazy o svých tvrzeních a nechce sdělit ani informace o cíli nebo o tom, jestli při útoku zemřeli nějací ozbrojenci.