Fico nekomunikuje s kritickými deníky, mluví ale s konspiračními médii. Ty navštěvuje stále více Slováků
Na Slovensku se daří dezinformačním webům. Do nedávna alternativní média se stávají nástrojem vládní propagandy a roste jim čtenost. Píše o tom slovenský deník SME. Premiér Robert Fico odmítá komunikovat s hlavními kritickými deníky. Od nástupu do funkce poskytl rozhovory několika televizím, ale také konspiračnímu rádiu Infovojna.
Robetr Fico Infovojně vyjádřil podporu za to, že prý napravuje deformace, které jsou na slovenském mediálním trhu, a že si váží toho, že Infovojna dává prostor i jiným názorům, než zveřejňují mainstreamová média, připomíná deník Sme. Dokonce radiu přislíbil spolupráci do budoucna.
Fico nám nezavře ústa, svobodná a nezávislá média jsou pro něj překážkou, píšou Denník N a Sme
Číst článek
Fico po nástupu k moci označil deník Sme, Denník N, televizi Markízu a server Aktuality.sk za nepřátelská média. Část koaličních politiků jim odmítá odpovídat na otázky. Místo toho ale ministři a poslanci vládní koalice hojně chodí přímo do konspiračních médií.
Také využívají mnohá internetová vysílání různých osobností. Všechny tyto kanály spojuje, že moderátor neklade žádné kritické otázky, naopak se často postaví přímo na stranu zpovídaného politika. Kanály také nekriticky zveřejňují vládní stanoviska a deník SME píše, že už se tak podobají provládní propagandě.
Alternativní portály se nezapojují do běžného monitoringu médií, takže zjistit jejich čtenost není jednoduché. Deník SME využil placený nástroj, který odhadl, že Hlavné správy nebo Infovojnu navštěvuje až milion unikátních návštěvníků měsíčně. Čísla mohou být nadhodnocená, ale lze odhadovat, že zpravodajství na webech vyhledává několik set tisíc Slováků.
Například Hlavné správy mohou podle deníku působit dojmem, že jde o tradiční zpravodajství. Denně totiž publikují desítky článků, většinu přebírají z agentur a nedělají v nich změny. Do některých článků ale přidávají pár vět nebo odstavec, kde zpravidla podporují vládu, útočí na opozici a vkládají vlastní názory.
‚Systémově se osvěděčit‘
Po útlumu, který zapříčinila ruská invaze na Ukrajinu a následné dočasné vypnutí dezinformačních kanálů, se tak tato scéna znovu vrátila navíc posílena už během předvolební kampaně, kdy podporovala zejména strany Republika, Smer a SNS.
Nový úředník ministerstva kultury Lukáš Machala nedávno prohlásil, že bez těchto médií by nebyli tam, kde jsou, a že je načase se alternativní scéně systémově finančně odvděčit, tedy rozdělováním veřejných financí z veřejných fondů.
Velkolepý návrat Roberta Fica na výsluní slovenské politiky. Pohání ho vidina beztrestnosti
Číst článek
K šíření propagandy pomáhají také média financovaná z Budapešti. Server Napunk několik týdnů pracoval na analýze tří maďarsko-jazyčných webů, konkrétně portálů Felvidék.ma, Körkép.sk a mediální skupiny Ma7. Server zkoumal, zda jsou tyto weby propojené s politiky a politickými stranami.
Napunk popisuje finanční podporu z Maďarska. Ve spolupráci s odborníky se zaměřil na to, jak od vypuknutí války tato média zobrazují dvě klíčové postavy konfliktu – prezidenta Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina.
Server popsal výskyt výrazů, jako je speciální vojenská operace, zastánci míru, odkazy na nefunkční protiruské sankce, a došel k tomu, že tato média vykreslují podobný obraz jako Viktor Orbán a částečně i Robert Fico. Tedy že Ukrajinci jsou nacionalisté, Zelenskyj je loutka s diktátorskými sklony a Putinovi se v některých případech nedá jinak, než dát za pravdu.