Tisíce Rusů podepisují petici za vydání těla Navalného rodině. Márnice v Salechardu je pod kontrolou policie
Více než 12 000 lidí se obrátilo na ruský vyšetřovací výbor s žádostí o okamžité vydání těla zemřelého kritika Kremlu Alexeje Navalného jeho příbuzným. Informoval o tom server Meduza s odvoláním na projekt OVD-Info. Navalnyj zemřel v pátek v odlehlém vězeňském táboře za polárním kruhem a okolo jeho úmrtí panuje dál řada nejasností. Tělo by mělo aktuálně ležet v márnici v Salechardu, ale nikdo mimo zdravotnického personálu k němu nemá přístup.
„Jen solidarita může pomoci dosáhnout spravedlnosti pro Alexeje Navalného a jeho rodinu. OVD-Info začalo shromažďovat výzvy vyšetřovacímu výboru. Společně požadujeme vydání Alexejova těla. Za necelých 24 hodin výzvu poslalo přes 12 000 lidí,“ napsal projekt OVD-Info v neděli na telegramu.
Petiční akci zahájila tato platforma pro lidská práva v sobotu pozdě odpoledne. „Alespoň po smrti musí být Alexej se svými příbuznými,“ zdůvodnili.
Navalného matka potvrdila smrt opozičního předáka. Tělo ale nedostala, prý až po konci vyšetřování
Číst článek
Matka Navalného Ljudmila v sobotu navštívila vězeňskou kolonii IK-3, kde její syn podle ruských úřadů v pátek náhle zemřel. Podle úřední zprávy se tělo Navalného mělo nacházet v márnici ve městě Salechard.
Když tam matka někdejšího opozičního předáka dorazila, dozvěděla se, že márnice je zamčená a tělo tam není. Později ruské úřady oznámily, že tělo nebude příbuzným vydáno, dokud neskončí vyšetřování.
List Novaja Gazeta v neděli s odvoláním na své zdroje napsal, že tělo zemřelého bylo nejprve převezeno do města Labytnangi, vzdáleného 36 kilometrů od trestanecké kolonie, kde byl Navalnyj vězněn. Později bylo přepraveno do márnice okresní nemocnice v Salechardu, kde se nyní nachází. Salechard je centrem Jamaloněneckého okruhu na vzdáleném severu Ruska.
Podle rozhlasového odborníka na postsovětský prostor Libora Dvořáka je nyní ohledně smrti Navalného k dispozici pouze indicie nastiňující násilnou smrt.
„Zásadní stopou je informace od nejmenovaného pracovníka márnice, který uvedl, že na Navalného těle objevili lékaři podlitiny. Ty jsou typickým následkem svazování pacientů trpících těžkými křečemi,“ říká Dvořák
350 zatčených ve 30 městech. Rusko zadrželo desítky lidí, kteří přišli vzdát hold Alexeji Navalnému
Číst článek
Pitva zatím nebyla provedena, sdělily zdroje deníku Novaja Gazeta. „Těla lidí, kteří zemřou ve vězení, jsou většinou převážena přímo do ústavu soudního lékařství, ale v tomto případě bylo tělo z nějakých důvodů převezeno do nemocnice,“ řekl listu Novaja Gazeta zdravotník pracující u záchranných služeb v Salechardu.
„Přivezli ho do márnice a před dveře postavili dva policisty. Samozřejmě že chtěli všichni vědět, co se stalo, k čemu jsou všechny ty tajnosti a jestli se snaží něco vážného skrýt,“ uvedl zdravotník.
Patologové nemocnice prý zatím pitvu neprovedli. „Někdo tvrdí, že z Moskvy přišel rozkaz, aby se počkalo na příjezd specialistů z metropole. Podle jiných zpráv sami lékaři nemocnice odmítli pitvu provést. Je to politický případ,“ podotkl.
‚Syndrom náhlého úmrtí‘
Podle informací, které citovaný zdravotník získal od kolegů, byly rovněž na těle Navalného patrné modřiny, nezdálo se ale, že by byly důsledkem bití. Mohly vzniknout například při masáži srdce či ve chvíli, kdy se dotyčný zmítal v křečích a jiní se ho snažili držet. Agentura DPA uvedla, že se informace zveřejněné listem Novaja Gazeta nepodařilo ověřit.
Navalného smrt je signálem dovnitř Ruska. Putin se neštítí ničeho, mlčet už nestačí, říká rusista
Číst článek
Matce Navalného úřady sdělily, že příčinou smrti jejího syna byl „syndrom náhlého úmrtí“, který zastřešuje různé formy selhání srdce u mladých lidí. Spojený je například s nečekanou smrtí kojenců.
Sedmačtyřicetiletému odpůrci Putinova režimu se prý po procházce ve vězeňské kolonii udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit. Podle agentury Reuters neidentifikovaný zdroj prokremelské televizi RT řekl, že Navalnyj zemřel v důsledku krevní sraženiny.
Dvořák vidí za smrtí Navalného Putinův režim. „Ať už vyšetřování dopadne jakkoliv, za podmínky, ve kterých byl Alexej Navalnyj přes tři roky vězněn, je plně zodpovědný Putinův režim. Zde je zároveň potřeba zdůraznit, že Navalnyj musel 27krát podstoupit pobyt v korekci, což byl faktor, který mu nezpochybnitelně podlomil zdraví,“ uzavírá Libor Dvořák.